Belships AS er norsk AS med hjemsted i Oslo, som opererer i Utenriks sjøfart med gods-sektoren. Stiftet i 1935 har 9 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 2,6 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 2,6 mill. kr. | +159% |
| EBITDA | −2,5 mill. kr. | +47% |
| Nettoresultat | −6,5 mill. kr. | -111% |
| Balancesum | 440,3 mill. kr. | -23% |
| Egenkapital | 185,2 mill. kr. | -17% |
| Ansatte | 9 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Belships AS en omsætning på 2,6 mill. kr, en stigning på 159% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 6,5 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på −94,6%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 42,1% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 0,1 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 2 596 | 1 001 | 11 474 | 10 634 | 40 568 |
| Personaleomkostninger | −3 507 | −4 301 | −3 841 | −5 250 | −2 691 |
| EBITDA | −2 455 | −4 620 | 6 744 | 4 196 | 23 570 |
| Af- og nedskrivninger | −33 | −0 | −16 | −91 | −2 634 |
| EBIT | −2 488 | −4 620 | 6 728 | 4 105 | 20 936 |
| Finansielle poster, netto | −4 046 | 63 908 | 29 977 | 114 363 | 142 358 |
| Resultat før skat | −6 534 | 59 288 | 36 705 | 118 468 | 163 294 |
| Skat | −0 | −2 241 | 236 | 2 004 | −0 |
| Årets resultat | −6 534 | 61 529 | 36 469 | 116 464 | 163 294 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 440 277 | 572 335 | 728 953 | 405 898 | 347 207 |
| Egenkapital | 185 209 | 222 528 | 236 594 | 257 599 | 272 224 |
| Langfristet gæld | 209 141 | 114 703 | 112 069 | 49 450 | 47 445 |
| Kortfristet gæld | 45 747 | 234 922 | 380 108 | 98 661 | 27 294 |
| Gæld i alt | 254 888 | 349 625 | 492 177 | 148 111 | 74 739 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
IH administrerende direktør | administrerende direktør | 2025 |
LC administrerende direktør | administrerende direktør | 2019 – 2025 |
JE Observer | Observer | 2021 – 2025 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (8) | ||
IH bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2025 |
GB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
CV bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
SE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
JS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
HN bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
BC bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
OD bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
CE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2025 |
FT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2025 |
MM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2025 |
SS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2025 |
PF bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 – 2025 |
SJ bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 99.85% | 99.85% | 2025 | |
State Street Bank And Trust Comp | Selskab | 1.46% | 1.46% | 2024 |
Bnp Paribas | Selskab | 2.84% | 2.84% | 2024 |
Lgt Bank Ag | Selskab | 3.69% | 3.69% | 2024 |
| Person | 0.07% | 0.07% | 2021 | |
| Person | 0.01% | 0.01% | 2021 | |
The Bank Of New York Mellon Sa/Nv | Selskab | 3.55% | 3.55% | 2024 |
Morgan Stanley & Co. International | Selskab | 1.35% | 1.35% | 2024 |
| Person | 0.02% | 0.02% | 2021 | |
Al Maritime Holding Pte Ltd | Selskab | 1.79% | 1.79% | 2023 |
The Bank Of New York Mellon | Selskab | 0.64% | 0.64% | 2024 |
| Selskab | 0.6% | 0.6% | 2023 | |
Clearstream Banking S.A. | Selskab | 0.43% | 0.43% | 2024 |
| Selskab | 41.08% | 41.08% | 2022 | |
| Selskab | 12.84% | 12.84% | 2021 | |
Saxo Bank A/S | Selskab | 0.57% | 0.57% | 2024 |
| Selskab | 1.98% | 1.98% | 2021 | |
| Selskab | 12.84% | 12.84% | 2023 | |
| Selskab | 3.2% | 3.2% | 2024 | |
| Person | 0.01% | 0.01% | 2021 | |
| Person | 0.04% | 0.04% | 2021 | |
| Selskab | 4.35% | 4.35% | 2021 | |
Six Sis Ag | Selskab | 1.12% | 1.12% | 2024 |
| Selskab | 3.97% | 3.97% | 2024 | |
| Person | 0% | 0% | 2021 | |
Citibank, N.A. | Selskab | 0.73% | 0.73% | 2024 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Carl Erik Steen | Board of Directors | 52 selskaberFlere roller |
| Marianne Møgster | Board of Directors | 45 selskaberFlere roller |
| Jan Erik Sivertsen | Observer | 40 selskaberFlere roller |
| Sten Stenersen | Board of Directors | 39 selskaberFlere roller |
| Peter Frølich | Chairman | 27 selskaberFlere roller |
| Lars Christian Skarsgård | Chief Executive Officer | 26 selskaberFlere roller |
| Ivar Hansson Myklebust | Chief Executive Officer | 21 selskaberFlere roller |
| Frode Teigen | Board of Directors | 17 selskaberFlere roller |
| Jorunn Seglem | Board of Directors | 16 selskaberFlere roller |
| Birthe Cecilie Lepsøe | Board of Directors | 15 selskaberFlere roller |
| Christian Vinther Christensen | Board of Directors | 8 selskaberFlere roller |
| Sverre Jørgen Tidemand | Board of Directors | 6 selskaberFlere roller |
| Hans Nikolaus Schües | Board of Directors | 1 selskab |