Missingx AS er norsk AS med hjemsted i Fornebu, som opererer i Formidlingstjenester tilknyttet detaljhandel med spesialisert vareutvalg-sektoren. Stiftet i 2000 rapporterede en omsætning på 6,2 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 6,2 mill. kr. | +14% |
| EBITDA | 1,8 mill. kr. | -9% |
| Nettoresultat | 0,1 mill. kr. | -83% |
| Balancesum | 6,8 mill. kr. | -4% |
| Egenkapital | 6,2 mill. kr. | +1% |
| Ansatte | — | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Missingx AS en omsætning på 6,2 mill. kr, en stigning på 14% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et overskud på 77,6k kr, og EBITDA-marginen lå på 28,6%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 92% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 3,8 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 6 243 | 5 491 | 5 467 | 4 765 | 3 037 |
| Personaleomkostninger | −2 | −448 | −888 | −765 | −1 925 |
| EBITDA | 1 788 | 1 975 | 1 590 | 1 202 | −3 710 |
| Af- og nedskrivninger | −1 826 | −1 528 | −1 429 | −1 226 | −1 158 |
| EBIT | −38 | 446 | 162 | −24 | −4 867 |
| Finansielle poster, netto | 115 | 10 | 18 | −57 | −671 |
| Resultat før skat | 78 | 457 | 179 | −81 | −5 538 |
| Skat | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | 78 | 457 | 179 | −81 | −5 538 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 6 775 | 7 071 | 6 963 | 6 783 | 6 556 |
| Egenkapital | 6 231 | 6 153 | 5 789 | 5 609 | 5 691 |
| Langfristet gæld | 0 | 111 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 544 | 806 | 1 174 | 1 173 | 866 |
| Gæld i alt | 544 | 917 | 1 174 | 1 173 | 866 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
AG administrerende direktør | administrerende direktør | 2026 |
HS administrerende direktør | administrerende direktør | 2021 – 2024 |
GM administrerende direktør | administrerende direktør | 2024 – 2024 |
MB administrerende direktør | administrerende direktør | 2024 – 2026 |
DJ administrerende direktør | administrerende direktør | 2019 – 2021 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (3) | ||
GM bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2019 |
MB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
TT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
JA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2019 – 2021 |
KG bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2019 – 2023 |
AW bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2019 – 2023 |
OR bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 – 2025 |
TH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2019 – 2025 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 34.17% | 34.17% | 2022 | |
| Selskab | 8.05% | 8.05% | 2022 | |
| Selskab | 4.49% | 4.49% | 2021 | |
| Selskab | 4.41% | 4.41% | 2025 | |
| Selskab | 4.09% | 4.09% | 2022 | |
| Person | 4.05% | 4.05% | 2022 | |
| Person | 3.92% | 3.92% | 2025 | |
| Selskab | 3.89% | 3.89% | 2022 | |
| Selskab | 2.98% | 2.98% | 2022 | |
| Person | 2.79% | 2.79% | 2022 | |
| Person | 2.69% | 2.69% | 2022 | |
| Selskab | 2.48% | 2.48% | 2022 | |
Nileshkumar Patel | Selskab | 2.32% | 2.32% | 2025 |
| Selskab | 2.27% | 2.27% | 2022 | |
| Person | 1.61% | 1.61% | 2025 | |
| Selskab | 1.51% | 1.51% | 2022 | |
| Selskab | 1.34% | 1.34% | 2021 | |
| Selskab | 1.14% | 1.14% | 2021 | |
| Person | 1.04% | 1.04% | 2022 | |
| Person | 1.01% | 1.01% | 2022 | |
| Selskab | 1.01% | 1.01% | 2025 | |
| Selskab | 0.8% | 0.8% | 2022 | |
| Selskab | 0.67% | 0.67% | 2022 | |
| Person | 0.25% | 0.25% | 2021 | |
| Person | 0.17% | 0.17% | 2022 | |
Nileshkumar Patel | Selskab | 4.38% | 4.38% | 2020 |
Nileshkumar Patel | Selskab | 2.32% | 2.32% | 2022 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Jan Arild Ellingsen | Board of Directors | 24 selskaberFlere roller |
| Kjetil Graver | Board of Directors | 8 selskaberFlere roller |
| Mads Brændeland Farner | Chief Executive Officer | 7 selskaberFlere roller |
| Alexander Waagaard Aagreen | Board of Directors | 7 selskaberFlere roller |
| Ole Ray Grødset | Board of Directors | 5 selskaber |
| Geir Moe | Chief Executive Officer | 4 selskaber |
| Håkon Skåre Sandboe | Chief Executive Officer | 2 selskaber |
| Tom Henning Gundersen | Board of Directors | 2 selskaber |
| Trond Tviberg | Board of Directors | 2 selskaber |
| Adriatik Gazmeno Håti | Chief Executive Officer | 1 selskab |