K Söderquist AB er svensk AB med hjemsted i Saltsjö-Boo, som opererer i Reklambyråverksamhet-sektoren. Stiftet i 2014 har 1 medarbejder og rapporterede en omsætning på 1,9 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 1,9 mn kr. | +4% |
| EBITDA | 0,3 mn kr. | -5% |
| Nettoresultat | 0,2 mn kr. | +77% |
| Balancesum | 0,7 mn kr. | -32% |
| Egenkapital | 0,3 mn kr. | -18% |
| Ansatte | 1 | — |
I den seneste årsrapport (2026) rapporterede K Söderquist AB en omsætning på 1,9 mn kr, en stigning på 4% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2022 til 2026. Bundlinjen viste et overskud på 212,5 tn kr, og EBITDA-marginen lå på 15,3%.
Ved udgangen af 2026 udgjorde egenkapitalen 43,4% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 1 gange.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 1 893 | 1 820 | 1 189 | 531 | 880 |
| Personaleomkostninger | −804 | −769 | −451 | −133 | −677 |
| EBITDA | 291 | 306 | 161 | 47 | −454 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — |
| EBIT | 291 | 306 | 161 | 47 | −454 |
| Finansielle poster, netto | −2 | −1 | 4 | 49 | −1 |
| Resultat før skat | 288 | 191 | 111 | 79 | −195 |
| Skat | −76 | −71 | −34 | −12 | — |
| Årets resultat | 212 | 120 | 78 | 67 | −195 |
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 747 | 1 103 | 775 | 842 | 288 |
| Egenkapital | 325 | 394 | 274 | 196 | 129 |
| Langfristet gæld | — | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 237 | 523 | 430 | 628 | 159 |
| Gæld i alt | 237 | 523 | 430 | 628 | 159 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Ingen data registreret.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
PE suppleant | suppleant | 2022 |
KR bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
Ingen ejeroplysninger tilgængelige.
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Peter Erik Roosling | Deputy Board Member | 49 selskaberFlere roller |
| Karl Råman Söderquist | Board of Directors | 1 selskab |