Turula Engineering Oy er finsk OY med hjemsted i Outokumpu, som opererer i Manufacture of machinery for mining, quarrying and construction-sektoren. Stiftet i 1988 har 106 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 19,3 milj. € i seneste årsrapport.
| Omsætning | 19,3 milj. € | -15% |
| EBITDA | 0,5 milj. € | -35% |
| Nettoresultat | −0,4 milj. € | -25% |
| Balancesum | 0 milj. € | -100% |
| Egenkapital | 3,1 milj. € | -11% |
| Ansatte | 106 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Turula Engineering Oy en omsætning på 19,3 milj. €, et fald på 15% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 395,2 t. €, og EBITDA-marginen lå på 2,4%.
Ved udgangen af 2025 dækkede omsætningsaktiverne den kortfristede gæld 0 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 19 251 | 22 700 | 34 244 | 47 298 | 34 879 |
| Personaleomkostninger | −4 934 | −5 888 | −6 595 | −1 289 | −1 125 |
| EBITDA | 461 | 705 | 2 808 | 1 770 | 821 |
| Af- og nedskrivninger | −544 | −640 | −1 480 | — | — |
| EBIT | −83 | 64 | 1 327 | 1 770 | 821 |
| Finansielle poster, netto | −312 | −380 | −530 | −439 | −110 |
| Resultat før skat | −395 | −316 | 797 | 1 331 | 710 |
| Skat | −0 | −0 | 102 | 239 | 72 |
| Årets resultat | −395 | −316 | 695 | 1 092 | 639 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 0 | 8 365 | −0 | 13 381 | 24 465 |
| Egenkapital | 3 053 | 3 449 | 4 454 | 4 759 | 3 668 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 19 | 364 |
| Kortfristet gæld | 26 | 4 890 | 5 478 | 8 423 | 20 331 |
| Gæld i alt | 26 | 4 890 | 5 478 | 8 622 | 20 797 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (4) | ||
MA administrerende direktør | administrerende direktør | 2014 |
HT Confidential Clerk | Confidential Clerk | 2016 |
ME Confidential Clerk | Confidential Clerk | 2020 |
JP Confidential Clerk | Confidential Clerk | 2016 |
TE Deputy Member | Deputy Member | 2017 – 2019 |
JP Confidential Clerk | Confidential Clerk | 2019 – 2019 |
EA Deputy Member | Deputy Member | 2019 – 2021 |
| Audit | 2020 – 2023 | |
TP Deputy Member | Deputy Member | 2019 – 2021 |
MJ | Audit | 2016 – 2019 |
AJ Confidential Clerk | Confidential Clerk | 2016 – 2020 |
AS Deputy Member | Deputy Member | 2017 – 2019 |
PA | Audit | 2019 – 2020 |
TA Deputy Member | Deputy Member | 2017 – 2019 |
EK Confidential Clerk | Confidential Clerk | 2016 – 2019 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (7) | ||
JP bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2026 |
AM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2026 |
GV bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2026 |
TJ Chairperson | Chairperson | 2026 |
JT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
LB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2026 |
JP bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
PV bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2019 – 2021 |
JP bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2017 – 2019 |
HT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2017 – 2019 |
AM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2026 |
MO bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2021 |
TJ Chairperson | Chairperson | 2021 – 2026 |
JA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2017 – 2019 |
AT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2019 – 2021 |
LB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2026 |
JJ Chairperson | Chairperson | 2017 – 2021 |
JA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2019 – 2021 |
AT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2017 – 2019 |
Ingen ejeroplysninger tilgængelige.
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Anna-Maria Tuominen-Reini | Board of Directors | 12 selskaberFlere roller |
| Pasi Antero Karppinen | Audit | 5 selskaber |
| Markku Juhani Katajisto | Audit | 4 selskaber |
| Jyrki-Petri Juhani Makkonen | Chairperson | 4 selskaber |
| Markus Antero Mutanen | Chief Executive Officer | 2 selskaber |
| Timo Erkki Juhani Voutilainen | Deputy Member | 1 selskab |
| Hanna Reetta Katariina Kaskimies | Audit | 1 selskab |
| Tommi Aleks Kontkanen | Deputy Member | 1 selskab |
| Janne Petteri Kyllönen | Confidential Clerk | 1 selskab |
| Pekka Valtteri Heikkilä | Board of Directors | 1 selskab |
| Heikki Tapio Kyröläinen | Board of Directors | 1 selskab |
| Artūras Mrazauskas | Board of Directors | 1 selskab |
| Mikko Olavi Rantaharju | Board of Directors | 1 selskab |
| Tomas Jaskelevicius | Chairperson | 1 selskab |
| Jukka Antero Ollilainen | Board of Directors | 1 selskab |