Exevity AS er norsk AS med hjemsted i Oslo, som opererer i Produksjon av medisinske og tanntekniske instrumenter og utstyr-sektoren. Stiftet i 2015 har 0 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 5,0 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 5 mill. kr. | — |
| EBITDA | 3,6 mill. kr. | +314% |
| Nettoresultat | 3,3 mill. kr. | +258% |
| Balancesum | 2,1 mill. kr. | +13% |
| Egenkapital | −3,5 mill. kr. | +49% |
| Ansatte | 0 | — |
I den seneste årsrapport (2021) rapporterede Exevity AS en omsætning på 5,0 mill. kr. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2017 til 2021. Bundlinjen viste et overskud på 3,3 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på 71,9%.
Ved udgangen af 2021 dækkede omsætningsaktiverne den kortfristede gæld 0,4 gange.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 5 012 | 0 | 411 | 0 | 0 |
| Personaleomkostninger | −121 | −0 | −632 | −16 | −0 |
| EBITDA | 3 604 | 871 | −1 016 | −785 | −76 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| EBIT | 3 604 | 871 | −1 016 | −785 | −76 |
| Finansielle poster, netto | −68 | −2 975 | −5 916 | −481 | −446 |
| Resultat før skat | 3 536 | −2 104 | −6 932 | −1 266 | −522 |
| Skat | 204 | −0 | 472 | −120 | −126 |
| Årets resultat | 3 332 | −2 104 | −7 404 | −1 146 | −396 |
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 2 058 | 1 816 | 5 412 | 12 417 | 11 844 |
| Egenkapital | −3 524 | −6 855 | −4 751 | 2 792 | 3 287 |
| Langfristet gæld | 204 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 5 377 | 8 671 | 10 163 | 9 625 | 8 556 |
| Gæld i alt | 5 582 | 8 671 | 10 163 | 9 625 | 8 556 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
MF administrerende direktør | administrerende direktør | 2021 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
KH bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 74.06% | 74.06% | 2020 | |
| Selskab | 14.8% | 14.8% | 2020 | |
| Selskab | 3.29% | 3.29% | 2020 | |
| Selskab | 5.96% | 5.96% | 2020 | |
| Person | 20.75% | 20.75% | 2021 | |
| Selskab | 1.9% | 1.9% | 2020 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Knut Harald Nylænde | Chairman | 38 selskaberFlere roller |
| Marthe Felloni | Chief Executive Officer | 4 selskaber |