Rubic AS er norsk AS med hjemsted i Lillehammer, som opererer i Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av IT-systemer-sektoren. Stiftet i 2014 har 13 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 17,0 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 17 mill. kr. | +18% |
| EBITDA | 1,1 mill. kr. | +231% |
| Nettoresultat | −3,2 mill. kr. | +43% |
| Balancesum | 30,8 mill. kr. | +41% |
| Egenkapital | 7,6 mill. kr. | +160% |
| Ansatte | 13 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Rubic AS en omsætning på 17,0 mill. kr, en stigning på 18% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 3,2 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på 6,4%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 24,7% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 0,2 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 17 032 | 14 393 | 11 828 | 9 733 | 8 981 |
| Personaleomkostninger | −8 119 | −4 182 | −5 259 | −2 289 | −3 868 |
| EBITDA | 1 096 | −834 | 1 686 | 3 677 | 1 845 |
| Af- og nedskrivninger | −3 270 | −3 990 | −3 182 | −2 288 | −1 542 |
| EBIT | −2 174 | −4 824 | −1 495 | 1 389 | 303 |
| Finansielle poster, netto | −1 050 | −819 | −399 | −219 | −149 |
| Resultat før skat | −3 224 | −5 643 | −1 895 | 1 170 | 154 |
| Skat | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | −3 224 | −5 643 | −1 895 | 1 170 | 154 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 30 791 | 21 831 | 16 513 | 16 399 | 14 254 |
| Egenkapital | 7 603 | 2 928 | 4 574 | 6 468 | 5 298 |
| Langfristet gæld | 125 | 375 | 3 473 | 4 512 | 5 027 |
| Kortfristet gæld | 23 062 | 18 529 | 8 466 | 5 419 | 3 930 |
| Gæld i alt | 23 187 | 18 904 | 11 939 | 9 931 | 8 957 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
RS administrerende direktør | administrerende direktør | 2023 |
AR Observer | Observer | 2023 – 2024 |
JS administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 – 2023 |
HS Observer | Observer | 2024 – 2024 |
PB administrerende direktør | administrerende direktør | 2020 – 2022 |
MS Observer | Observer | 2024 – 2024 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (4) | ||
AR bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
HS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
MA bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2024 |
LT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 |
RS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2023 |
NW bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2023 |
JS bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 – 2023 |
EA bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2023 – 2024 |
JT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 – 2024 |
HN bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 – 2024 |
GB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2023 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 56.27% | 56.27% | 2024 | |
| Selskab | 17.06% | 17.06% | 2024 | |
| Person | 9.97% | 9.97% | 2024 | |
| Person | 6.91% | 6.91% | 2024 | |
| Selskab | 6.33% | 6.33% | 2024 | |
| Selskab | 2.07% | 2.07% | 2024 | |
| Selskab | 1.14% | 1.14% | 2024 | |
| Selskab | 23.74% | 23.74% | 2021 | |
| Selskab | 23.74% | 23.74% | 2021 | |
| Selskab | 10% | 10% | 2023 | |
| Person | 3.16% | 3.16% | 2021 | |
| Person | 10% | 10% | 2021 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Morten Andre Yttreeide | Chairman | 59 selskaberFlere roller |
| Halvor Sewell Aspaas | Observer | 42 selskaberFlere roller |
| Maria Strøm Nakstad | Observer | 35 selskaberFlere roller |
| Harald Næss | Board of Directors | 30 selskaberFlere roller |
| Eivind Areklett Norebø | Chairman | 16 selskaberFlere roller |
| John Thoresen | Board of Directors | 16 selskaberFlere roller |
| Lars Tungen | Board of Directors | 11 selskaberFlere roller |
| Nils Wenaas | Board of Directors | 7 selskaberFlere roller |
| Gudmund Bakken | Board of Directors | 6 selskaberFlere roller |
| Johan Søbstad | Chief Executive Officer | 5 selskaber |
| Pål Bergersen | Chief Executive Officer | 5 selskaber |
| Rune Solholm Bakken | Chief Executive Officer | 4 selskaber |
| Anders Retterås | Observer | 3 selskaber |