Amsafe AS er norsk AS med hjemsted i Oslo, som opererer i Utleie av egen eller leid fast eiendom ellers-sektoren. Stiftet i 2015 har 0 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 0 kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 0 mill. kr. | — |
| EBITDA | −0,1 mill. kr. | +1% |
| Nettoresultat | 0 mill. kr. | -100% |
| Balancesum | 3,1 mill. kr. | -99% |
| Egenkapital | 3 mill. kr. | +1% |
| Ansatte | 0 | — |
I den seneste årsrapport (2022) rapporterede Amsafe AS en omsætning på 0 kr. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2018 til 2022. Bundlinjen viste et overskud på 47,4k kr.
Ved udgangen af 2022 udgjorde egenkapitalen 98,9% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 92,8 gange.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Personaleomkostninger | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| EBITDA | −54 | −54 | −67 | −39 | −28 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| EBIT | −54 | −54 | −67 | −39 | −28 |
| Finansielle poster, netto | 108 | 118 210 | 17 094 | 39 599 | −18 |
| Resultat før skat | 55 | 118 156 | 17 027 | 39 559 | −46 |
| Skat | 7 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | 47 | 118 156 | 17 027 | 39 559 | −46 |
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 3 082 | 211 228 | 112 032 | 111 413 | 86 809 |
| Egenkapital | 3 049 | 3 028 | 112 023 | 111 146 | 86 072 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 0 | 737 |
| Kortfristet gæld | 33 | 208 200 | 9 | 267 | 0 |
| Gæld i alt | 33 | 208 200 | 9 | 267 | 737 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Ingen data registreret.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (3) | ||
OS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2018 |
SM bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2018 |
MH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2018 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 2020 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Morten Haugen | Board of Directors | 68 selskaberFlere roller |
| Olav Solberg | Board of Directors | 35 selskaberFlere roller |
| Scott Michael Smith | Chairman | 9 selskaberFlere roller |