Katapult Accelerator AS er norsk AS med hjemsted i Oslo, som opererer i Fondsforvaltningsvirksomhet-sektoren. Stiftet i 2016 rapporterede en omsætning på 4,5 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 4,5 mill. kr. | +108% |
| EBITDA | −2,9 mill. kr. | +68% |
| Nettoresultat | −3,5 mill. kr. | +61% |
| Balancesum | 10,4 mill. kr. | -27% |
| Egenkapital | −11,8 mill. kr. | -41% |
| Ansatte | — | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Katapult Accelerator AS en omsætning på 4,5 mill. kr, en stigning på 108% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 3,5 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på −64,6%.
Ved udgangen af 2025 dækkede omsætningsaktiverne den kortfristede gæld 0,3 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 4 511 | 2 165 | 14 757 | 25 888 | 12 329 |
| Personaleomkostninger | −2 436 | −4 052 | −9 618 | −7 357 | −4 239 |
| EBITDA | −2 916 | −9 221 | −6 219 | −1 616 | 1 790 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −59 | −79 |
| EBIT | −2 916 | −9 221 | −6 219 | −1 674 | 1 712 |
| Finansielle poster, netto | −547 | 432 | 17 381 | −722 | −1 096 |
| Resultat før skat | −3 463 | −8 789 | 11 162 | −2 397 | 616 |
| Skat | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | −3 463 | −8 789 | 11 162 | −2 397 | 616 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 10 368 | 14 160 | 10 931 | 15 231 | 17 306 |
| Egenkapital | −11 807 | −8 344 | 445 | −10 717 | −8 320 |
| Langfristet gæld | 2 143 | 2 343 | 3 000 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 20 032 | 20 161 | 7 486 | 25 948 | 25 626 |
| Gæld i alt | 22 174 | 22 504 | 10 486 | 25 948 | 25 626 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
ES administrerende direktør | administrerende direktør | 2025 |
PR administrerende direktør | administrerende direktør | 2024 – 2025 |
NH administrerende direktør | administrerende direktør | 2020 – 2024 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
ES bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2025 |
TN bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
PR bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2024 – 2025 |
MØ bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2022 |
HE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2022 |
FW bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 – 2024 |
OE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2024 |
AS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 – 2025 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 66.1% | 66.1% | 2021 | |
| Selskab | 15.02% | 15.02% | 2020 | |
| Person | 5.29% | 5.29% | 2023 | |
| Selskab | 3.73% | 3.73% | 2020 | |
| Selskab | 2.22% | 2.22% | 2020 | |
Storedale O | Selskab | 1.34% | 1.34% | 2025 |
Storedale Oü | Selskab | 1.34% | 1.34% | 2020 |
Storedale O | Selskab | 1.34% | 1.34% | 2022 |
| Person | 5.29% | 5.29% | 2020 | |
Storedale O | Selskab | 1.34% | 1.34% | 2021 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Tharald Nikolai Nustad | Board of Directors | 45 selskaberFlere roller |
| Odd Egil Kanestrøm | Board of Directors | 22 selskaberFlere roller |
| Eirik Svendsen | Chief Executive Officer | 20 selskaberFlere roller |
| Fredrik Winther | Chairman | 17 selskaberFlere roller |
| Nina Heir | Chief Executive Officer | 11 selskaberFlere roller |
| Per Roar Koppang | Chief Executive Officer | 10 selskaberFlere roller |
| Marie Øymyr Moe | Board of Directors | 8 selskaberFlere roller |
| Haakon Esrød Brunell | Board of Directors | 8 selskaberFlere roller |
| Anita Schjøll Abildgaard | Board of Directors | 2 selskaber |