Adjutec Pharma AS er norsk AS med hjemsted i Oslo, som opererer i Forskning og eksperimentell utvikling innenfor naturvitenskap og teknikk-sektoren. Stiftet i 2019 rapporterede en omsætning på 0 kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 0 mill. kr. | — |
| EBITDA | −1,5 mill. kr. | +27% |
| Nettoresultat | −1,1 mill. kr. | +23% |
| Balancesum | 66,4 mill. kr. | +53% |
| Egenkapital | 47,2 mill. kr. | +42% |
| Ansatte | — | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Adjutec Pharma AS en omsætning på 0 kr. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 1,1 mill. kr.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 71,1% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 11,9 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 7 333 | 7 842 | 6 278 |
| Personaleomkostninger | −7 692 | −6 952 | −5 914 | −5 157 | −1 631 |
| EBITDA | −1 532 | −2 100 | −13 047 | −23 395 | −5 216 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| EBIT | −1 532 | −2 100 | −13 047 | −23 395 | −5 216 |
| Finansielle poster, netto | 78 | 220 | −169 | 173 | −183 |
| Resultat før skat | −1 453 | −1 881 | −13 215 | −23 222 | −5 399 |
| Skat | −331 | −426 | −3 681 | −6 072 | −1 883 |
| Årets resultat | −1 122 | −1 455 | −9 534 | −17 151 | −3 516 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 66 374 | 43 418 | 18 091 | 33 992 | 32 987 |
| Egenkapital | 47 221 | 33 345 | 18 067 | 27 601 | 32 760 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 1 406 | −966 | 24 | 6 391 | 227 |
| Gæld i alt | 1 406 | −966 | 24 | 6 391 | 227 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
JL administrerende direktør | administrerende direktør | 2025 |
BK administrerende direktør | administrerende direktør | 2021 – 2025 |
PR administrerende direktør | administrerende direktør | 2019 – 2021 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (5) | ||
KE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
AF bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 |
NR bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
ØK bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2024 |
PR bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
EF bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 – 2026 |
JE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2024 |
HT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 – 2024 |
BK bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2021 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 49.15% | 49.15% | 2025 | |
| Selskab | 9.41% | 9.41% | 2024 | |
| Selskab | 5.39% | 5.39% | 2024 | |
| Selskab | 4.86% | 4.86% | 2024 | |
| Selskab | 3.23% | 3.23% | 2024 | |
| Selskab | 3.16% | 3.16% | 2025 | |
| Selskab | 2.4% | 2.4% | 2024 | |
| Selskab | 2.33% | 2.33% | 2025 | |
| Selskab | 2.08% | 2.08% | 2024 | |
| Selskab | 1.48% | 1.48% | 2024 | |
| Selskab | 1.46% | 1.46% | 2024 | |
| Selskab | 1.44% | 1.44% | 2024 | |
| Selskab | 1.35% | 1.35% | 2024 | |
| Selskab | 1.35% | 1.35% | 2024 | |
| Selskab | 1.11% | 1.11% | 2024 | |
| Selskab | 1.08% | 1.08% | 2025 | |
| Selskab | 1.03% | 1.03% | 2025 | |
| Selskab | 1.03% | 1.03% | 2024 | |
| Selskab | 1.9% | 1.9% | 2022 | |
Adam Heikal | Selskab | 25.5% | 25.5% | 2020 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Hege Tjørsvaag Brattebø | Board of Directors | 15 selskaberFlere roller |
| Bjørn Klem | Chief Executive Officer | 9 selskaberFlere roller |
| Nicolaj Refshall Weiergang | Board of Directors | 9 selskaberFlere roller |
| Jónas Einarsson | Board of Directors | 7 selskaberFlere roller |
| Pål Rongved | Chief Executive Officer | 5 selskaber |
| Øyvind Kongstun Arnesen | Chairman | 5 selskaber |
| Jethro Lee Holter | Chief Executive Officer | 3 selskaber |
| Kjell Erik Nordby | Board of Directors | 2 selskaber |
| Espen Franzon Amundsen | Board of Directors | 1 selskab |