Roadguard AS er norsk AS med hjemsted i Oslo, som opererer i Dataprogrammeringstjenester-sektoren. Stiftet i 2020 har 12 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 12,4 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 12,4 mill. kr. | +53% |
| EBITDA | −5,6 mill. kr. | +37% |
| Nettoresultat | −5,7 mill. kr. | +36% |
| Balancesum | 15,2 mill. kr. | +14% |
| Egenkapital | 9,2 mill. kr. | -11% |
| Ansatte | 12 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Roadguard AS en omsætning på 12,4 mill. kr, en stigning på 53% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 5,7 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på −45,1%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 60,4% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 3,2 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 12 391 | 8 081 | 1 577 | 1 927 | 578 |
| Personaleomkostninger | −11 874 | −9 703 | −6 986 | −4 507 | −1 338 |
| EBITDA | −5 594 | −8 819 | −10 147 | −5 834 | −1 657 |
| Af- og nedskrivninger | −266 | −281 | −171 | −31 | −1 |
| EBIT | −5 860 | −9 100 | −10 318 | −5 865 | −1 659 |
| Finansielle poster, netto | 201 | 226 | 85 | 28 | 1 |
| Resultat før skat | −5 659 | −8 874 | −10 233 | −5 837 | −1 658 |
| Skat | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | −5 659 | −8 874 | −10 233 | −5 837 | −1 454 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 15 155 | 13 305 | 13 876 | 8 442 | 3 500 |
| Egenkapital | 9 150 | 10 301 | 1 749 | 7 379 | 3 216 |
| Langfristet gæld | 1 500 | 0 | 10 027 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 4 505 | 3 004 | 2 100 | 1 063 | 284 |
| Gæld i alt | 6 005 | 3 004 | 12 127 | 1 063 | 284 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
JJ administrerende direktør | administrerende direktør | 2021 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (5) | ||
JA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
CW bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 |
KS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
SH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
JJ bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 28.14% | 28.14% | 2025 | |
| Selskab | 28.14% | 28.14% | 2025 | |
| Selskab | 11.04% | 11.04% | 2025 | |
| Selskab | 5.06% | 5.06% | 2025 | |
| Selskab | 4.23% | 4.23% | 2025 | |
| Selskab | 3.16% | 3.16% | 2025 | |
| Selskab | 2.48% | 2.48% | 2025 | |
Fruitful Invest Gmbh | Selskab | 2.35% | 2.35% | 2025 |
| Selskab | 1.9% | 1.9% | 2025 | |
| Selskab | 1.58% | 1.58% | 2025 | |
| Selskab | 1.5% | 1.5% | 2025 | |
| Person | 1.24% | 1.24% | 2025 | |
| Selskab | 1.2% | 1.2% | 2025 | |
| Selskab | 1.08% | 1.08% | 2025 | |
| Selskab | 1.05% | 1.05% | 2025 | |
| Selskab | 0.95% | 0.95% | 2025 | |
| Selskab | 2.09% | 2.09% | 2024 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Stig Håvard Kvalsvik | Board of Directors | 20 selskaberFlere roller |
| Ketil Solvik-Olsen | Board of Directors | 10 selskaberFlere roller |
| Christian Wilhelm Stang | Chairman | 6 selskaberFlere roller |
| Jonas Aamodt Moræus | Board of Directors | 3 selskaber |
| Johan Jesper Von Zweigbergk | Chief Executive Officer | 2 selskaber |