Li-Tech AS er norsk AS med hjemsted i Oslo, som opererer i Dataprogrammeringstjenester-sektoren. Stiftet i 2021 har 12 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 3,6 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 3,6 mill. kr. | -31% |
| EBITDA | −5,5 mill. kr. | -138% |
| Nettoresultat | −5,5 mill. kr. | -124% |
| Balancesum | 7,4 mill. kr. | +31% |
| Egenkapital | 6,2 mill. kr. | +101% |
| Ansatte | 12 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Li-Tech AS en omsætning på 3,6 mill. kr, et fald på 31% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 5,5 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på −154,1%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 84,3% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 6,3 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 3 550 | 5 181 | 1 117 | 2 044 | 274 |
| Personaleomkostninger | −6 917 | −4 478 | −2 502 | −1 138 | −176 |
| EBITDA | −5 470 | −2 297 | −3 111 | 269 | 35 |
| Af- og nedskrivninger | −6 | −4 | −0 | −0 | −0 |
| EBIT | −5 477 | −2 301 | −3 111 | 269 | 35 |
| Finansielle poster, netto | 14 | −137 | −40 | −3 | −0 |
| Resultat før skat | −5 462 | −2 438 | −3 151 | 266 | 35 |
| Skat | −0 | −0 | −0 | 59 | 8 |
| Årets resultat | −5 462 | −2 438 | −3 151 | 207 | 27 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 7 364 | 5 622 | 3 295 | 921 | 411 |
| Egenkapital | 6 209 | 3 096 | 1 263 | 264 | 57 |
| Langfristet gæld | 0 | 1 740 | 1 613 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 1 155 | 786 | 419 | 657 | 355 |
| Gæld i alt | 1 155 | 2 526 | 2 032 | 657 | 355 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
SS administrerende direktør | administrerende direktør | 2021 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (4) | ||
IM bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 |
BA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
SS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2026 |
BS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
EG bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 – 2025 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 5% | 5% | 2025 | |
| Person | 3.76% | 3.76% | 2024 | |
| Person | 2.01% | 2.01% | 2024 | |
| Person | 2.01% | 2.01% | 2024 | |
| Person | 2.01% | 2.01% | 2024 | |
| Person | 4% | 4% | 2023 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Børge Strand-Bergesen | Board of Directors | 21 selskaberFlere roller |
| Bjørn Arild Thon | Board of Directors | 17 selskaberFlere roller |
| Synne Sauar | Chief Executive Officer | 2 selskaber |
| Eyrun Gudjonsdottir | Board of Directors | 1 selskab |