Incentra Sa er norsk SA med hjemsted i Oslo, som opererer i Annen forretningsmessig tjenesteyting ikke nevnt annet sted-sektoren. Stiftet i 1967 rapporterede en omsætning på 18,2 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 18,2 mill. kr. | -12% |
| EBITDA | 6,2 mill. kr. | -23% |
| Nettoresultat | 4,8 mill. kr. | -23% |
| Balancesum | 12,9 mill. kr. | -23% |
| Egenkapital | 4,4 mill. kr. | +2% |
| Ansatte | — | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Incentra Sa en omsætning på 18,2 mill. kr, et fald på 12% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et overskud på 4,8 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på 34,2%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 33,8% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 1,5 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 18 175 | 20 693 | 21 126 | 15 819 | 12 378 |
| Personaleomkostninger | −5 652 | −6 967 | −6 041 | −6 141 | −6 152 |
| EBITDA | 6 216 | 8 040 | 9 874 | 6 805 | 4 052 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −3 | −6 |
| EBIT | 6 216 | 8 040 | 9 874 | 6 802 | 4 045 |
| Finansielle poster, netto | −3 | −0 | 38 | 0 | −7 |
| Resultat før skat | 6 214 | 8 040 | 9 912 | 6 802 | 4 038 |
| Skat | 1 443 | 1 859 | 2 272 | 1 557 | 915 |
| Årets resultat | 4 770 | 6 181 | 7 639 | 5 245 | 3 123 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 12 947 | 16 757 | 16 641 | 13 763 | 10 335 |
| Egenkapital | 4 372 | 4 272 | 4 222 | 4 147 | 4 197 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 8 575 | 12 485 | 12 419 | 9 616 | 6 138 |
| Gæld i alt | 8 575 | 12 485 | 12 419 | 9 616 | 6 138 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
PW administrerende direktør | administrerende direktør | 2019 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (6) | ||
VH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 |
KE bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2024 |
JH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
HS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
AE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
SH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
AN bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2023 |
NK bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2024 |
NM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2021 |
TS næstformand | næstformand | 2020 – 2023 |
GK bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 – 2023 |
TR bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 – 2024 |
AG bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2023 – 2024 |
Ingen ejeroplysninger tilgængelige.
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Arve Nilsen | Board of Directors | 14 selskaberFlere roller |
| Annicken Gann Kildahl | Chairman | 13 selskaberFlere roller |
| Gisle Kårbø Rong | Chairman | 11 selskaberFlere roller |
| Harald Stenersen | Board of Directors | 9 selskaberFlere roller |
| Tom Solberg | Deputy Chairman | 7 selskaberFlere roller |
| Vegard Hellekleiv | Board of Directors | 6 selskaberFlere roller |
| Pål Widerøe | Chief Executive Officer | 3 selskaber |
| Knut Erik Fredriksen | Chairman | 3 selskaber |
| Nils Kristian Aagaard Strøm | Board of Directors | 1 selskab |
| Nina Margrethe Hanevold-Sandvik | Board of Directors | 1 selskab |
| John Henrik Steinsvik | Board of Directors | 1 selskab |
| Ada Emilie Gjølmesli Falch | Board of Directors | 1 selskab |
| Tom Roar Karlsen | Board of Directors | 1 selskab |
| Steinar Hindal | Board of Directors | 1 selskab |