Sameiet Refsnes Terrasse er norsk ESEK med hjemsted i Moss, som opererer i Aktiviteter i borettslag og boligsameier-sektoren. Stiftet i 1976 har 0 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 6,0 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 6 mill. kr. | 0% |
| EBITDA | −0,4 mill. kr. | -116% |
| Nettoresultat | −1,5 mill. kr. | -245% |
| Balancesum | 3,4 mill. kr. | -38% |
| Egenkapital | −16,5 mill. kr. | -10% |
| Ansatte | 0 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Sameiet Refsnes Terrasse en omsætning på 6,0 mill. kr, stort set på niveau med året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 1,5 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på −6%.
Ved udgangen af 2025 dækkede omsætningsaktiverne den kortfristede gæld 5,4 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 6 048 | 6 074 | 5 651 | 5 070 | 4 772 |
| Personaleomkostninger | −246 | −223 | −293 | −351 | −231 |
| EBITDA | −363 | 2 298 | 1 588 | 1 659 | 1 516 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| EBIT | −363 | 2 298 | 1 588 | 1 659 | 1 516 |
| Finansielle poster, netto | −1 169 | −1 240 | −1 158 | −800 | −626 |
| Resultat før skat | −1 532 | 1 664 | 1 015 | 1 386 | 1 406 |
| Skat | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | −1 532 | 1 059 | 430 | 859 | 890 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 3 351 | 5 383 | 4 972 | 5 280 | 4 673 |
| Egenkapital | −16 545 | −15 013 | −16 071 | −16 501 | −17 360 |
| Langfristet gæld | 19 270 | 19 865 | 20 404 | 20 944 | 21 603 |
| Kortfristet gæld | 626 | 531 | 640 | 837 | 430 |
| Gæld i alt | 19 896 | 20 395 | 21 044 | 21 781 | 22 033 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (3) | ||
MR Deputy Member | Deputy Member | 2026 |
PS Deputy Member | Deputy Member | 2026 |
LS Deputy Member | Deputy Member | 2026 |
PO Contact Person | Contact Person | 2020 – 2023 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (4) | ||
DO bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
JS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 |
JR bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2026 |
RR bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
TV bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 – 2025 |
EB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2025 |
BL bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2023 |
ME bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2023 |
NL bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2025 – 2026 |
Ingen ejeroplysninger tilgængelige.
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Rune Rist Grorud | Board of Directors | 31 selskaberFlere roller |
| Thor Villy Wollner | Chairman | 13 selskaberFlere roller |
| Lill Steen Schultz | Deputy Member | 5 selskaber |
| Norman Lorentzen | Chairman | 4 selskaber |
| Jens Ragnar Borgen | Chairman | 3 selskaber |
| Morten Ruud | Deputy Member | 2 selskaber |
| Per Olav Busch | Contact Person | 2 selskaber |
| David Ole Mostad | Board of Directors | 1 selskab |
| John Ståle Halvorsen | Board of Directors | 1 selskab |
| Bjørn Lie | Board of Directors | 1 selskab |