Rama AS er norsk AS med hjemsted i Bergen, som opererer i Drift av restauranter-sektoren. Stiftet i 2002 har 622 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 398,7 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 398,7 mill. kr. | +1% |
| EBITDA | −2,3 mill. kr. | -119% |
| Nettoresultat | −4,3 mill. kr. | -161% |
| Balancesum | 86,6 mill. kr. | -2% |
| Egenkapital | 8,7 mill. kr. | -42% |
| Ansatte | 622 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Rama AS en omsætning på 398,7 mill. kr, en stigning på 1% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 4,3 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på −0,6%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 10% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 0,5 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 398 714 | 394 501 | 260 411 | 193 754 | 160 480 |
| Personaleomkostninger | −130 327 | −123 699 | −83 993 | −70 905 | −55 564 |
| EBITDA | −2 251 | 12 000 | 6 914 | 11 696 | 15 369 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −8 254 | −6 365 |
| EBIT | −2 251 | 12 000 | 6 914 | 3 442 | 9 004 |
| Finansielle poster, netto | −2 057 | −1 668 | −854 | −572 | −302 |
| Resultat før skat | −4 308 | 10 333 | 6 060 | 2 870 | 8 702 |
| Skat | −0 | 3 241 | 531 | 987 | 2 048 |
| Årets resultat | −4 308 | 7 091 | 5 529 | 1 883 | 6 655 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 86 632 | 88 458 | 89 375 | 47 517 | 46 377 |
| Egenkapital | 8 697 | 15 107 | 12 015 | 8 481 | 8 584 |
| Langfristet gæld | 0 | 19 750 | 26 350 | 12 130 | 8 460 |
| Kortfristet gæld | 46 785 | 53 602 | 51 010 | 26 906 | 29 333 |
| Gæld i alt | 77 935 | 73 352 | 77 360 | 39 036 | 37 793 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
JP administrerende direktør | administrerende direktør | 2002 |
KJ Deputy Member | Deputy Member | 2012 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
JP bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2012 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 2020 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Johan Petter Raa | Chief Executive Officer | 5 selskaber |