Identum AS er norsk AS med hjemsted i Bergen, som opererer i Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av IT-systemer-sektoren. Stiftet i 2009 har 14 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 47,8 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 47,8 mill. kr. | +22% |
| EBITDA | 28 mill. kr. | +27% |
| Nettoresultat | 23,9 mill. kr. | +31% |
| Balancesum | 66,8 mill. kr. | +68% |
| Egenkapital | 56,2 mill. kr. | +74% |
| Ansatte | 14 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Identum AS en omsætning på 47,8 mill. kr, en stigning på 22% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et overskud på 23,9 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på 58,6%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 84,1% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 6,3 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 47 795 | 39 309 | 30 985 | 25 948 | 20 003 |
| Personaleomkostninger | −13 749 | −11 717 | −9 601 | −7 394 | −5 888 |
| EBITDA | 28 006 | 22 073 | 17 560 | 16 054 | 11 646 |
| Af- og nedskrivninger | −1 | −19 | −21 | −32 | −14 |
| EBIT | 28 005 | 22 054 | 17 538 | 16 023 | 11 632 |
| Finansielle poster, netto | 2 429 | 1 209 | 196 | 68 | 49 |
| Resultat før skat | 30 434 | 23 263 | 17 734 | 16 090 | 11 681 |
| Skat | 6 581 | 5 015 | 3 784 | 3 350 | 2 403 |
| Årets resultat | 23 853 | 18 248 | 13 950 | 12 740 | 9 278 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 66 792 | 39 827 | 19 627 | 9 977 | 8 404 |
| Egenkapital | 56 152 | 32 298 | 14 050 | 100 | 100 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Kortfristet gæld | 10 640 | 7 529 | 5 576 | 9 877 | 8 303 |
| Gæld i alt | 10 640 | 7 529 | 5 576 | 9 877 | 8 304 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
OJ administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 |
KH Deputy Member | Deputy Member | 2009 – 2022 |
EF administrerende direktør | administrerende direktør | 2009 – 2022 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (4) | ||
MH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 |
MK bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2026 |
EF bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2026 |
MF bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 |
MF bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2009 – 2023 |
TT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 – 2026 |
MN bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2025 – 2026 |
SS bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2023 – 2025 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 60% | 60% | 2025 | |
| Selskab | 18.28% | 18.28% | 2025 | |
| Selskab | 18.28% | 18.28% | 2025 | |
| Selskab | 0.76% | 0.76% | 2025 | |
| Selskab | 0.68% | 0.68% | 2025 | |
| Selskab | 0.68% | 0.68% | 2025 | |
| Person | 0.68% | 0.68% | 2025 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Thea Tonette Mesel Ringøen | Board of Directors | 11 selskaberFlere roller |
| Stian Svendsen | Chairman | 11 selskaberFlere roller |
| Eric Francois Lithun | Chief Executive Officer | 9 selskaberFlere roller |
| Kyrre Harald Salfatte Lervik | Deputy Member | 8 selskaberFlere roller |
| Manuel Fraga Sivertsen | Board of Directors | 6 selskaberFlere roller |
| Marie Kristin Ceder | Chairman | 4 selskaber |
| Magnus Høyheim Moan | Board of Directors | 3 selskaber |
| Odd Joachim Hollekim | Chief Executive Officer | 2 selskaber |
| Manuel Fraga | Chairman | 2 selskaber |
| Magnus Nyborg Moan | Chairman | 1 selskab |