Aktiv Lek AS er norsk AS med hjemsted i Vråliosen, som opererer i Produksjon av andre trevarer og varer av kork, strå og flettematerialer-sektoren. Stiftet i 2011 har 0 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 22,7 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 22,7 mill. kr. | -14% |
| EBITDA | −0,8 mill. kr. | +62% |
| Nettoresultat | −1,3 mill. kr. | +53% |
| Balancesum | 9,5 mill. kr. | -17% |
| Egenkapital | −1,4 mill. kr. | -702% |
| Ansatte | 0 | — |
I den seneste årsrapport (2024) rapporterede Aktiv Lek AS en omsætning på 22,7 mill. kr, et fald på 14% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2020 til 2024. Bundlinjen viste et underskud på 1,3 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på −3,4%.
Ved udgangen af 2024 dækkede omsætningsaktiverne den kortfristede gæld 0,9 gange.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 22 653 | 26 492 | 36 655 | 40 899 | 42 129 |
| Personaleomkostninger | −6 733 | −7 816 | −7 264 | −8 125 | −7 569 |
| EBITDA | −771 | −2 045 | 565 | −1 665 | 629 |
| Af- og nedskrivninger | −149 | −190 | −236 | −268 | −319 |
| EBIT | −919 | −2 235 | 329 | −1 933 | 310 |
| Finansielle poster, netto | −344 | −457 | −442 | −868 | −235 |
| Resultat før skat | −1 263 | −2 692 | −112 | −2 802 | 75 |
| Skat | −0 | −0 | −0 | −0 | −210 |
| Årets resultat | −1 263 | −2 692 | −112 | −2 802 | 284 |
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 9 497 | 11 455 | 12 115 | 13 267 | 13 839 |
| Egenkapital | −1 443 | −180 | 2 512 | 2 624 | 4 192 |
| Langfristet gæld | 0 | 100 | 200 | 200 | 300 |
| Kortfristet gæld | 10 940 | 11 535 | 9 403 | 10 442 | 9 347 |
| Gæld i alt | 10 940 | 11 635 | 9 603 | 10 642 | 9 647 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
KH Trustee | Trustee | 2025 |
ND administrerende direktør | administrerende direktør | 2024 |
AH administrerende direktør | administrerende direktør | 2019 – 2023 |
LO administrerende direktør | administrerende direktør | 2023 – 2024 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
ND bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2024 |
TB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2017 – 2022 |
KK bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2017 – 2023 |
LO bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2017 – 2024 |
OU næstformand | næstformand | 2017 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 2023 | |
| Selskab | 98.24% | 98.24% | 2020 | |
| Person | 1.76% | 1.76% | 2020 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Knut Halvard Austad | Trustee | 108 selskaberFlere roller |
| Ketil Kiland | Board of Directors | 13 selskaberFlere roller |
| Anette Hassel Solbakken | Chief Executive Officer | 7 selskaberFlere roller |
| Thomas Bildsten | Board of Directors | 7 selskaberFlere roller |
| Nermin Duric | Chief Executive Officer | 4 selskaber |
| Lars Olof Svante Bildsten | Chief Executive Officer | 3 selskaber |
| Osmund Ueland | Deputy Chairman | 3 selskaber |