Be-Ge Seating AB er svensk AB med hjemsted i Oskarshamn, som opererer i Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon-sektoren. Stiftet i 1972 har 117 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 407,8 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 407,8 mn kr. | +1% |
| EBITDA | 38,6 mn kr. | -12% |
| Nettoresultat | 25,4 mn kr. | -24% |
| Balancesum | 258,9 mn kr. | +2% |
| Egenkapital | 213,4 mn kr. | +3% |
| Ansatte | 117 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Be-Ge Seating AB en omsætning på 407,8 mn kr, en stigning på 1% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2022 til 2025. Bundlinjen viste et overskud på 25,4 mn kr, og EBITDA-marginen lå på 9,5%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 82,4% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 4,6 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 407 799 | 405 141 | 403 362 | 235 962 | 303 287 |
| Personaleomkostninger | −13 721 | −10 742 | — | — | — |
| EBITDA | 38 568 | 44 077 | 51 336 | 23 783 | 21 123 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | — | — | — |
| EBIT | 38 568 | 44 077 | 51 336 | 23 783 | 21 123 |
| Finansielle poster, netto | −97 | 1 824 | 724 | 3 182 | 170 |
| Resultat før skat | 31 903 | 41 585 | 48 862 | 21 284 | 18 619 |
| Skat | −6 514 | −8 327 | −10 180 | −3 974 | −3 627 |
| Årets resultat | 25 389 | 33 258 | 38 682 | 17 310 | 14 992 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 258 878 | 254 091 | 249 481 | 211 915 | 209 369 |
| Egenkapital | 213 411 | 208 022 | 194 763 | 166 081 | 165 771 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 35 762 | 37 214 | 44 921 | 36 447 | 36 095 |
| Gæld i alt | 35 762 | 37 214 | 44 921 | 36 447 | 36 095 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
FR Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 |
TA administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 |
BC administrerende direktør | administrerende direktør | 2020 – 2022 |
PE External Signatory | External Signatory | 2020 – 2025 |
HR Chief Auditor | Chief Auditor | 2020 – 2022 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (6) | ||
RK bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
CJ bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 |
PI bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 |
TA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
JC suppleant | suppleant | 2021 |
CH bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 |
RP bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 – 2021 |
BC bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2022 |
HR bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 0001 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Franz Robert Nicholaus Lindström | Chief Auditor | 510 selskaberFlere roller |
| Claes Håkan Hjalmarsson | Chairman | 122 selskaberFlere roller |
| Rickard Petri | Chairman | 52 selskaberFlere roller |
| Carl Johan Göte Persson | Board of Directors | 22 selskaberFlere roller |
| Per Ingemar Persson | Board of Directors | 15 selskaberFlere roller |
| Thomas Axel Niklas Axelsson | Chief Executive Officer | 5 selskaber |
| Per Erik Uno Persson | External Signatory | 3 selskaber |
| Roger Kenneth Andreas Hellström | Board of Directors | 1 selskab |