AddLife Development AB er svensk AB med hjemsted i Stockholm, som opererer i Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror-sektoren. Stiftet i 1994 har 4 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 110,8 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 0,1 md kr. | +13% |
| EBITDA | −0 md kr. | -83% |
| Nettoresultat | 0,4 md kr. | +218% |
| Balancesum | 8,4 md kr. | +9% |
| Egenkapital | 2,6 md kr. | +30% |
| Ansatte | 4 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede AddLife Development AB en omsætning på 110,8 mn kr, en stigning på 13% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et overskud på 386,9 mn kr, og EBITDA-marginen lå på −4,3%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 31,2% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 4,6 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 110 751 | 98 272 | 89 240 | 87 675 | 66 436 |
| Personaleomkostninger | −17 491 | −11 772 | — | — | — |
| EBITDA | −4 794 | −2 618 | −1 629 | 618 | 3 017 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −61 | −1 622 | −2 229 |
| EBIT | −4 794 | −2 618 | −1 690 | −1 004 | 788 |
| Finansielle poster, netto | 123 760 | −351 573 | −413 292 | −102 323 | 206 546 |
| Resultat før skat | 440 035 | −326 694 | −434 334 | 114 257 | 359 536 |
| Skat | −53 096 | −43 | −2 050 | −184 | −11 731 |
| Årets resultat | 386 939 | −326 737 | −436 384 | 114 073 | 347 805 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 8 358 331 | 7 655 423 | 7 876 991 | 8 592 467 | 7 923 383 |
| Egenkapital | 2 603 635 | 1 998 361 | 2 080 012 | 1 286 239 | 1 172 166 |
| Langfristet gæld | 5 657 000 | 5 560 240 | 5 704 648 | 7 237 777 | 6 646 680 |
| Kortfristet gæld | 97 696 | 96 822 | 92 331 | 49 951 | 86 037 |
| Gæld i alt | 5 754 696 | 5 657 062 | 5 796 979 | 7 287 728 | 6 732 717 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
AC administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 |
FO Chief Auditor | Chief Auditor | 2026 |
MA administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 – 2022 |
HE Chief Auditor | Chief Auditor | 2023 – 2026 |
PJ Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 – 2023 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (3) | ||
AC bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
PM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
FO bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2022 |
EK bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2022 – 2022 |
MA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 0001 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Helena Eva Marie Nilsson | Chief Auditor | 110 selskaberFlere roller |
| Per Jonas Eriksson | Chief Auditor | 83 selskaberFlere roller |
| Fredrik Olof Ingvar Göransson | Chief Auditor | 55 selskaberFlere roller |
| Martin Almgren | Chief Executive Officer | 20 selskaberFlere roller |
| Eva Kristina Willgård | Chairman | 11 selskaberFlere roller |
| Anna Christina Rubenhag | Chief Executive Officer | 9 selskaberFlere roller |
| Fredrik Olof Dalborg | Chairman | 5 selskaber |
| Peter Mikael Simonsbacka | Board of Directors | 3 selskaber |