Cint AB er svensk AB med hjemsted i Stockholm, som opererer i Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.-sektoren. Stiftet i 1998 har 45 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 653,8 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 0,7 md kr. | -29% |
| EBITDA | 0,1 md kr. | -65% |
| Nettoresultat | −0 md kr. | -106% |
| Balancesum | 1,8 md kr. | -28% |
| Egenkapital | 0,7 md kr. | 0% |
| Ansatte | 45 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Cint AB en omsætning på 653,8 mn kr, et fald på 29% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 11,4 mn kr, og EBITDA-marginen lå på 12,8%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 37,6% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 1,3 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 653 774 | 924 159 | 1 400 918 | 1 241 856 | 1 238 586 |
| Personaleomkostninger | −66 631 | −65 227 | — | — | — |
| EBITDA | 83 679 | 238 367 | 96 054 | −142 153 | −57 897 |
| Af- og nedskrivninger | −118 136 | −47 479 | −47 612 | −44 042 | −35 336 |
| EBIT | −34 457 | 190 888 | 48 442 | −186 195 | −93 233 |
| Finansielle poster, netto | 23 898 | 39 960 | 22 883 | 40 248 | 21 426 |
| Resultat før skat | −10 559 | 230 848 | 71 325 | −145 947 | −71 282 |
| Skat | −807 | −41 144 | −15 772 | 29 668 | 14 915 |
| Årets resultat | −11 366 | 189 703 | 55 553 | −116 279 | −56 367 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 1 818 159 | 2 520 950 | 1 687 860 | 1 840 252 | 1 573 567 |
| Egenkapital | 684 025 | 684 817 | 546 008 | 495 323 | 611 577 |
| Langfristet gæld | 41 536 | 39 358 | 323 377 | 279 137 | 268 656 |
| Kortfristet gæld | 1 092 598 | 1 796 775 | 818 475 | 1 065 792 | 693 335 |
| Gæld i alt | 1 134 134 | 1 836 133 | 1 141 852 | 1 344 929 | 961 991 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
HN Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 |
PO Chief Auditor | Chief Auditor | 2026 |
RN Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 – 2023 |
LB External Signatory | External Signatory | 2020 – 2020 |
FR Chief Auditor | Chief Auditor | 2020 – 2022 |
TB administrerende direktør | administrerende direktør | 2020 – 2022 |
CF Authorized Recipient of Service | Authorized Recipient of Service | 2025 – 2025 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (3) | ||
HR bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2026 |
BM suppleant | suppleant | 2026 |
MS bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2025 |
LC bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2020 |
NG bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 – 2026 |
LB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2022 |
KF bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2022 – 2025 |
TB bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 – 2022 |
IE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2025 |
IK bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2024 |
PM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 2025 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Rolf Nicklas Kullberg | Chief Auditor | 915 selskaberFlere roller |
| Hans Nicklas Renström | Chief Auditor | 254 selskaberFlere roller |
| Per Oskar Thorslund | Chief Auditor | 134 selskaberFlere roller |
| Fredrik Reinhold Geijer | Chief Auditor | 28 selskaberFlere roller |
| Carl Fredrik Jan Westerberg | Authorized Recipient of Service | 6 selskaberFlere roller |
| Lottie Charlotte Christine Saks | Board of Directors | 3 selskaber |
| Mikaela Sofie Bielke | Chairman | 3 selskaber |
| Liselotte Birgitta Toresjö Svensson | External Signatory | 2 selskaber |
| Henry Richard Hodson | Board of Directors | 2 selskaber |
| Kristina Felicia Winberg | Chairman | 2 selskaber |
| Irma Erika Nisu | Board of Directors | 2 selskaber |
| Bregje Meuwissen | Deputy Board Member | 1 selskab |
| Inderjeet Kaur Blackwell | Board of Directors | 1 selskab |