Hilding Anders Midco AB er svensk AB, som opererer i Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet-sektoren. Stiftet i 2013 har 0 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 0 kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 0 md kr. | — |
| EBITDA | −0 md kr. | -3700% |
| Nettoresultat | −2,1 md kr. | -51% |
| Balancesum | 0 md kr. | -40% |
| Egenkapital | −13,7 md kr. | -18% |
| Ansatte | 0 | — |
I den seneste årsrapport (2024) rapporterede Hilding Anders Midco AB en omsætning på 0 kr. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2020 til 2024. Bundlinjen viste et underskud på 2,1 md kr.
Ved udgangen af 2024 dækkede omsætningsaktiverne den kortfristede gæld 0 gange.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Personaleomkostninger | −0 | — | — | — | — |
| EBITDA | −228 | −6 | −29 | −5 | −346 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | — | — | — |
| EBIT | −228 | −6 | −29 | −5 | −346 |
| Finansielle poster, netto | −2 059 213 | −1 367 105 | −18 792 440 | −1 277 777 | 961 092 |
| Resultat før skat | −2 059 441 | −1 367 111 | −13 702 557 | −1 134 603 | 960 746 |
| Skat | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | −2 059 441 | −1 367 111 | −13 702 557 | −1 134 603 | 960 746 |
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 2 157 | 3 597 | 3 710 | 11 753 890 | 11 758 405 |
| Egenkapital | −13 712 622 | −11 653 180 | −10 286 069 | 3 416 487 | 4 551 090 |
| Langfristet gæld | 0 | 11 656 725 | 10 289 727 | 8 324 925 | 7 201 742 |
| Kortfristet gæld | 13 714 779 | 52 | 52 | 12 478 | 5 573 |
| Gæld i alt | 13 714 779 | 11 656 777 | 10 289 779 | 8 337 403 | 7 207 315 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
KV Chief Auditor | Chief Auditor | 2025 |
JM likvidator | likvidator | 2024 |
PR administrerende direktør | administrerende direktør | 2020 – 2020 |
HP Deputy Chief Executive Officer | Deputy Chief Executive Officer | 2020 – 2021 |
JC Deputy Chief Executive Officer | Deputy Chief Executive Officer | 2020 – 2021 |
KC Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 – 2025 |
EG Chief Auditor | Chief Auditor | 2021 – 2022 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|
PR bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 – 2020 |
HP bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2024 |
JA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2021 |
UP bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2024 |
JC bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2021 |
HS bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 – 2024 |
IÅ bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2022 |
EG suppleant | suppleant | 2020 – 2021 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 0001 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Eric Gunnar Salander | Chief Auditor | 145 selskaberFlere roller |
| Jenny Maria Hildén | Liquidator | 92 selskaberFlere roller |
| Karin Victoria Lundquist | Chief Auditor | 77 selskaberFlere roller |
| K Cecilia M Andrén Dorselius | Chief Auditor | 30 selskaberFlere roller |
| Jenny Appenrodt | Board of Directors | 12 selskaberFlere roller |
| Ulf Peter Sturm | Board of Directors | 8 selskaberFlere roller |
| Hanno Peter Schultze Enden | Deputy Chief Executive Officer | 1 selskab |
| Ilona Åkerlind | Board of Directors | 1 selskab |