Nilsig AB er svensk AB med hjemsted i Hindås, som opererer i Förmedling avseende fastighetsverksamhet-sektoren. Stiftet i 2013 har 1 medarbejder og rapporterede en omsætning på 1,3 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 1,3 mn kr. | -8% |
| EBITDA | −0 mn kr. | -123% |
| Nettoresultat | 2,2 mn kr. | +181% |
| Balancesum | 14,1 mn kr. | +12% |
| Egenkapital | 13,9 mn kr. | +15% |
| Ansatte | 1 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Nilsig AB en omsætning på 1,3 mn kr, et fald på 8% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et overskud på 2,2 mn kr, og EBITDA-marginen lå på −2%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 98,6% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 7,3 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 1 268 | 1 373 | 1 210 | 1 323 | 1 905 |
| Personaleomkostninger | −988 | −958 | −926 | −870 | — |
| EBITDA | −25 | 112 | 62 | 217 | 1 008 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | −0 |
| EBIT | −25 | 112 | 62 | 217 | 1 008 |
| Finansielle poster, netto | 2 241 | 700 | 615 | 1 360 | −215 |
| Resultat før skat | 2 216 | 812 | 677 | 1 577 | 793 |
| Skat | — | −24 | −15 | −49 | −209 |
| Årets resultat | 2 216 | 788 | 662 | 1 528 | 584 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 14 070 | 12 586 | 12 391 | 12 427 | 11 681 |
| Egenkapital | 13 868 | 12 052 | 12 064 | 12 202 | 11 258 |
| Langfristet gæld | — | — | — | — | 0 |
| Kortfristet gæld | 202 | 534 | 327 | 226 | 423 |
| Gæld i alt | 202 | 534 | 327 | 226 | 423 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
IE Chief Auditor | Chief Auditor | 2024 |
UR Audit | Audit | 2022 – 2024 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
NG bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
AG suppleant | suppleant | 2022 |
Ingen ejeroplysninger tilgængelige.
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Ulf Roger Lindesson | Audit | 175 selskaberFlere roller |
| Isak Emmanuel Partanen Olofsson | Chief Auditor | 103 selskaberFlere roller |
| Anders Gunnar Sigurd | Deputy Board Member | 9 selskaberFlere roller |
| Nils Gunnar Sigurd | Board of Directors | 2 selskaber |