Übv AB er svensk AB med hjemsted i Handen, som opererer i Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar-sektoren. Stiftet i 2015 har 5 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 13,0 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 13 mn kr. | +7% |
| EBITDA | −0,5 mn kr. | -209% |
| Nettoresultat | −0,7 mn kr. | -312% |
| Balancesum | 2,1 mn kr. | -4% |
| Egenkapital | −0,2 mn kr. | -158% |
| Ansatte | 5 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Übv AB en omsætning på 13,0 mn kr, en stigning på 7% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 666,3 tn kr, og EBITDA-marginen lå på −4,1%.
Ved udgangen af 2025 dækkede omsætningsaktiverne den kortfristede gæld 0,7 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 13 026 | 12 195 | 9 567 | 6 598 | 2 225 |
| Personaleomkostninger | −2 967 | −1 232 | −1 035 | −879 | — |
| EBITDA | −533 | 491 | −591 | 176 | −909 |
| Af- og nedskrivninger | −132 | −48 | −32 | −19 | −5 |
| EBIT | −665 | 443 | −623 | 157 | −914 |
| Finansielle poster, netto | −1 | −129 | −2 | −6 | −1 |
| Resultat før skat | −666 | 314 | −626 | 151 | −914 |
| Skat | — | — | — | — | −0 |
| Årets resultat | −666 | 314 | −626 | 151 | −914 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 2 071 | 2 152 | 1 906 | 1 471 | 600 |
| Egenkapital | −244 | 422 | −291 | 334 | −816 |
| Langfristet gæld | — | — | — | — | 0 |
| Kortfristet gæld | 2 316 | 1 729 | 2 197 | 1 137 | 1 417 |
| Gæld i alt | 2 316 | 1 729 | 2 197 | 1 137 | 1 417 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (3) | ||
CJ administrerende direktør | administrerende direktør | 2025 |
PC Audit | Audit | 2026 |
CR Auditor Substitute | Auditor Substitute | 2026 |
MB administrerende direktør | administrerende direktør | 2021 – 2022 |
PE administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 – 2025 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
CJ suppleant | suppleant | 2022 |
CO bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
JV suppleant | suppleant | 2021 – 2022 |
BA bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 – 2022 |
MB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 52% | 52% | 0001 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Pia Caroline Ståhle | Audit | 215 selskaberFlere roller |
| Carl-Wilhelm Robin Ericsson | Auditor Substitute | 178 selskaberFlere roller |
| Mattias Bo Gustafsson | Chief Executive Officer | 7 selskaberFlere roller |
| Claes Jonas Hoffsten | Chief Executive Officer | 7 selskaberFlere roller |
| Claes Olof Hoffsten | Board of Directors | 4 selskaber |
| Jessica Viktoria Alversjö | Deputy Board Member | 3 selskaber |
| Per Edvin Mikael Palm | Chief Executive Officer | 1 selskab |
| Bo Artur Gustafsson | Chairman | 1 selskab |