PodMe AB er svensk AB med hjemsted i Stockholm, som opererer i Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.-sektoren. Stiftet i 2017 har 47 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 89,5 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 89,5 mn kr. | -55% |
| EBITDA | −32,9 mn kr. | +49% |
| Nettoresultat | −42,5 mn kr. | -530% |
| Balancesum | 198 mn kr. | -14% |
| Egenkapital | 33,4 mn kr. | -56% |
| Ansatte | 47 | — |
I den seneste årsrapport (2024) rapporterede PodMe AB en omsætning på 89,5 mn kr, et fald på 55% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2020 til 2024. Bundlinjen viste et underskud på 42,5 mn kr, og EBITDA-marginen lå på −36,8%.
Ved udgangen af 2024 udgjorde egenkapitalen 16,9% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 0,2 gange.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 89 483 | 199 859 | 147 967 | 56 161 | 25 489 |
| Personaleomkostninger | −53 309 | — | — | — | — |
| EBITDA | −32 901 | −63 985 | −56 151 | −36 590 | −14 370 |
| Af- og nedskrivninger | −12 163 | −6 830 | −3 528 | −1 943 | −1 163 |
| EBIT | −45 064 | −70 815 | −59 679 | −38 533 | −15 533 |
| Finansielle poster, netto | −6 958 | −6 025 | −700 | −71 | −54 |
| Resultat før skat | −52 022 | 12 517 | 39 621 | −38 604 | −15 587 |
| Skat | 9 486 | −2 615 | −261 | −0 | −0 |
| Årets resultat | −42 536 | 9 902 | 39 360 | −38 604 | −15 587 |
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 197 989 | 231 031 | 157 034 | 56 163 | 50 218 |
| Egenkapital | 33 402 | 75 938 | 65 972 | 26 534 | 39 542 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 0 | 267 |
| Kortfristet gæld | 164 587 | 155 093 | 91 062 | 29 629 | 10 409 |
| Gæld i alt | 164 587 | 155 093 | 91 062 | 29 629 | 10 676 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
PF Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 |
HM administrerende direktør | administrerende direktør | 2024 |
RN administrerende direktør | administrerende direktør | 2020 – 2022 |
JS administrerende direktør | administrerende direktør | 2020 – 2024 |
CO Chief Auditor | Chief Auditor | 2020 – 2022 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (5) | ||
AM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
EL suppleant | suppleant | 2024 |
CG bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2025 |
AM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
BF bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
TJ bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2022 – 2024 |
PC bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2024 |
JS bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 – 2022 |
FB suppleant | suppleant | 2020 – 2024 |
PH bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2024 – 2025 |
CN bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2022 |
HM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2022 |
LF bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2025 |
FM suppleant | suppleant | 2020 – 2022 |
SH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 91% | 91% | 2025 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Rolf Nicklas Kullberg | Chief Executive Officer | 915 selskaberFlere roller |
| Claes Olof Thore Sjödin | Chief Auditor | 290 selskaberFlere roller |
| Per Fredrik Önnerth | Chief Auditor | 86 selskaberFlere roller |
| Frida Mathilda Kvarnström | Deputy Board Member | 37 selskaberFlere roller |
| Lars Fredrik Olsson | Board of Directors | 23 selskaberFlere roller |
| Bo Fredric Karén | Board of Directors | 17 selskaberFlere roller |
| Emil Leonard Dicksved | Deputy Board Member | 9 selskaberFlere roller |
| Stine Halla | Board of Directors | 7 selskaberFlere roller |
| Pontus Christer Ludwig Ogebjer | Board of Directors | 6 selskaberFlere roller |
| Johan Strömberg | Chief Executive Officer | 5 selskaber |
| Anna Maria Helena Berg | Board of Directors | 5 selskaber |
| Per Håkon Fasting | Chairman | 4 selskaber |
| Fredrik Bjørland | Deputy Board Member | 3 selskaber |
| Carl Niclas Gösta Julin | Board of Directors | 3 selskaber |
| Hanna Martina Göransson | Chief Executive Officer | 1 selskab |
| Adam Markus Rudberg | Board of Directors | 1 selskab |
| Carl Gustaf Eriksson | Chairman | 1 selskab |
| Hugo Malkolm Torsten Hamilton | Board of Directors | 1 selskab |