RO Properties AB er svensk AB med hjemsted i Stockholm, som opererer i Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag-sektoren. Stiftet i 2017 rapporterede en omsætning på 4,7 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 4,7 mn kr. | +6% |
| EBITDA | −3 mn kr. | +17% |
| Nettoresultat | −3 mn kr. | +8% |
| Balancesum | 35,1 mn kr. | -4% |
| Egenkapital | 24,2 mn kr. | -15% |
| Ansatte | — | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede RO Properties AB en omsætning på 4,7 mn kr, en stigning på 6% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 3,0 mn kr, og EBITDA-marginen lå på −63%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 69,2% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 1,4 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 4 711 | 4 436 | 2 509 | 3 563 | 2 430 |
| Personaleomkostninger | −5 832 | −5 344 | — | −3 339 | — |
| EBITDA | −2 968 | −3 558 | −2 812 | −2 150 | −2 040 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | −0 | −0 | −0 |
| EBIT | −2 968 | −3 558 | −2 812 | −2 150 | −2 040 |
| Finansielle poster, netto | 6 | 336 | 794 | 4 889 | 13 950 |
| Resultat før skat | −2 962 | −3 222 | −2 018 | 2 739 | 11 910 |
| Skat | — | — | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | −2 962 | −3 222 | −2 018 | 2 739 | 11 910 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 35 060 | 36 363 | 34 278 | 37 092 | 19 064 |
| Egenkapital | 24 245 | 28 448 | 32 910 | 36 155 | 17 911 |
| Langfristet gæld | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 10 815 | 7 916 | 1 369 | 937 | 1 153 |
| Gæld i alt | 10 815 | 7 916 | 1 369 | 937 | 1 153 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
LR Chief Auditor | Chief Auditor | 2024 |
SI administrerende direktør | administrerende direktør | 2020 |
DL | Audit | 2020 – 2024 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (6) | ||
ES bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 |
SI bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
PC bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 |
PN bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 |
NH bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 |
UB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 |
PL bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2022 |
Ingen ejeroplysninger tilgængelige.
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Lars Rickard Jäderström | Chief Auditor | 686 selskaberFlere roller |
| Per Lenny Persson | Board of Directors | 266 selskaberFlere roller |
| Daniel Leif Robert Schön | Audit | 186 selskaberFlere roller |
| Pål Nils Johan Thorwid | Board of Directors | 59 selskaberFlere roller |
| Simon Ingvar Svensson | Chief Executive Officer | 57 selskaberFlere roller |
| Nils Håkan Eksandh | Chairman | 48 selskaberFlere roller |
| Peter Carl Jens Kuylenstierna | Board of Directors | 46 selskaberFlere roller |
| Erik Staffan Svensson | Board of Directors | 36 selskaberFlere roller |
| Ulrika Britta Bladh | Board of Directors | 18 selskaberFlere roller |