Thunderful Development AB er svensk AB med hjemsted i Göteborg, som opererer i Utgivning av datorspel-sektoren. Stiftet i 2017 har 32 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 0 kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 0 mn kr. | — |
| EBITDA | 0 mn kr. | +100% |
| Nettoresultat | 0 mn kr. | +100% |
| Balancesum | 156 mn kr. | +17% |
| Egenkapital | 0,1 mn kr. | -19% |
| Ansatte | 32 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Thunderful Development AB en omsætning på 0 kr, et fald på 100% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et overskud på 442 kr.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 0% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 0 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 31 001 | 23 799 | 8 565 | 53 934 |
| Personaleomkostninger | −0 | — | — | — | — |
| EBITDA | 0 | −30 235 | 671 | −14 813 | 3 764 |
| Af- og nedskrivninger | −5 | −133 190 | −63 509 | −27 715 | −6 749 |
| EBIT | −5 | −163 425 | −62 838 | −42 528 | −2 985 |
| Finansielle poster, netto | 0 | −22 938 | −8 269 | −31 340 | −6 770 |
| Resultat før skat | −5 | −180 083 | −8 079 | 2 956 | −12 |
| Skat | 5 | −0 | 1 | −1 062 | −0 |
| Årets resultat | 0 | −180 083 | −8 078 | 1 894 | −12 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 156 018 | 133 220 | 274 850 | 180 484 | 130 477 |
| Egenkapital | 72 | 89 | 44 772 | 52 849 | 20 955 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 1 600 | 7 000 |
| Kortfristet gæld | 155 946 | 133 131 | 230 078 | 126 035 | 102 522 |
| Gæld i alt | 155 946 | 133 131 | 230 078 | 127 635 | 109 522 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
RN Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 |
ML administrerende direktør | administrerende direktør | 2026 |
BI administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 – 2022 |
AO administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 – 2023 |
MA administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 – 2026 |
SP Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 – 2023 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (3) | ||
ML bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2026 |
BI bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
AD bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2026 |
CL bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2023 |
PA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 – 2024 |
OB bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2022 – 2026 |
AO bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2023 |
MA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2026 |
AI bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 – 2023 |
LJ bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2024 |
KL bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 0001 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Rolf Nicklas Kullberg | Chief Auditor | 914 selskaberFlere roller |
| Sven Patric Hofréus | Chief Auditor | 53 selskaberFlere roller |
| Owe Bergsten | Chairman | 15 selskaberFlere roller |
| Anders Oskar Maiqvist | Chief Executive Officer | 14 selskaberFlere roller |
| Brjann Ingvason Sigurgeirsson | Chief Executive Officer | 13 selskaberFlere roller |
| Martin Adam Walfisz | Chief Executive Officer | 11 selskaberFlere roller |
| Carl Lennart Sparud | Board of Directors | 11 selskaberFlere roller |
| Mikael Lars Håkan Falkner | Chief Executive Officer | 9 selskaberFlere roller |
| Annette Ingegerd Marie Colin | Board of Directors | 4 selskaber |
| Per Alnefelt | Board of Directors | 3 selskaber |
| Andreas Deptolla | Board of Directors | 3 selskaber |
| Lars Johan Henrik Lundkvist | Board of Directors | 3 selskaber |
| Klaus Lyngeled | Board of Directors | 2 selskaber |