Heimstaden Ormbunken AB er svensk AB med hjemsted i Malmö, som opererer i Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder-sektoren. Stiftet i 2021 har 0 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 20,2 tn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 0 mn kr. | +1% |
| EBITDA | 5 mn kr. | +70% |
| Nettoresultat | −5,8 mn kr. | +44% |
| Balancesum | 238,8 mn kr. | -23% |
| Egenkapital | 1,4 mn kr. | -25% |
| Ansatte | 0 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Heimstaden Ormbunken AB en omsætning på 20,2 tn kr, en stigning på 1% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 5,8 mn kr, og EBITDA-marginen lå på 24 855,7%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 0,6% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 0 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 20 | 20 | 11 251 | 11 344 | 0 |
| Personaleomkostninger | −0 | −0 | — | — | — |
| EBITDA | 5 032 | 2 964 | −14 759 | 3 173 | −1 |
| Af- og nedskrivninger | −1 096 | −2 026 | — | — | −0 |
| EBIT | 3 936 | 938 | −14 759 | 3 173 | −1 |
| Finansielle poster, netto | −5 962 | −8 425 | −7 591 | −412 | — |
| Resultat før skat | −5 811 | −10 375 | −25 214 | −785 | −1 |
| Skat | −37 | −159 | −55 | −37 | −0 |
| Årets resultat | −5 847 | −10 534 | −25 269 | −822 | −1 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 238 753 | 310 813 | 302 403 | 290 868 | 239 096 |
| Egenkapital | 1 375 | 1 822 | 2 356 | 25 | 24 |
| Langfristet gæld | 222 202 | 304 259 | 297 020 | 287 021 | 239 072 |
| Kortfristet gæld | 14 849 | 4 453 | 2 906 | 3 748 | 0 |
| Gæld i alt | 237 051 | 308 712 | 299 926 | 290 769 | 239 072 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
JA Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 |
KP External Signatory | External Signatory | 2022 – 2022 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (3) | ||
MM bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2024 |
JT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
MK suppleant | suppleant | 2024 |
BT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2022 |
LC suppleant | suppleant | 2022 – 2024 |
PJ suppleant | suppleant | 2021 – 2022 |
MH bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 – 2022 |
IM bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2022 – 2024 |
BT suppleant | suppleant | 2021 – 2022 |
HK bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2022 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 0001 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Bo Torsten Patrik Nilsson | Deputy Board Member | 25.720 selskaberFlere roller |
| Bo Torsten Nilsson | Board of Directors | 24.421 selskaberFlere roller |
| Peter Jonas Michael Carlborg | Deputy Board Member | 9.946 selskaberFlere roller |
| M H Charlotte Wiberg Larsson | Chairman | 2.992 selskaberFlere roller |
| Johan Andreas Håkan Kling | Chief Auditor | 485 selskaberFlere roller |
| Mattis Mattias Sebastian Falkentoft | Chairman | 433 selskaberFlere roller |
| Johan Tobias Grönvall | Board of Directors | 432 selskaberFlere roller |
| Maria Kristina Hoffmann | Deputy Board Member | 401 selskaberFlere roller |
| Linda Cecilia Charlotte Sagerstedt | Deputy Board Member | 159 selskaberFlere roller |
| Karl Philip Mellberg | External Signatory | 79 selskaberFlere roller |
| Helge Krogsbøl | Chairman | 14 selskaberFlere roller |
| Ingrid Maria Petersson | Chairman | 12 selskaberFlere roller |