Stenhus Uttern AB er svensk AB med hjemsted i Stockholm, som opererer i Verksamheter som utövas av huvudkontor-sektoren. Stiftet i 2021 har 0 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 0 kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 0 mn kr. | — |
| EBITDA | −0 mn kr. | -1521% |
| Nettoresultat | 1,4 mn kr. | -95% |
| Balancesum | 36,6 mn kr. | -9% |
| Egenkapital | 31,2 mn kr. | +5% |
| Ansatte | 0 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Stenhus Uttern AB en omsætning på 0 kr, et fald på 100% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et overskud på 1,4 mn kr.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 85,5% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 0,3 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 760 | 718 | 0 | 251 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — |
| EBITDA | −44 | 3 | 2 | −61 | −352 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | −0 | −0 |
| EBIT | −44 | 3 | 2 | −61 | −352 |
| Finansielle poster, netto | 1 391 | 28 939 | 363 | −24 358 | — |
| Resultat før skat | 1 392 | 28 943 | 774 | −12 239 | −352 |
| Skat | −0 | −0 | — | −0 | −0 |
| Årets resultat | 1 392 | 28 942 | 774 | −12 239 | −352 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 36 559 | 40 227 | 12 270 | 11 974 | 3 650 |
| Egenkapital | 31 242 | 29 851 | 908 | 134 | 1 773 |
| Langfristet gæld | — | — | — | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 5 317 | 10 376 | 11 362 | 11 840 | 1 876 |
| Gæld i alt | 5 317 | 10 376 | 11 362 | 11 840 | 1 876 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|
MI Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 – 2025 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (4) | ||
MU bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
LM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
TG bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
IG bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 |
VE suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
IM suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
JT suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
AC suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
ES suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
AC suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
EJ bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2023 |
OK suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
JA suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
EM suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
AM suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
LA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2021 |
MS suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 2026 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Lars Anders Larsson | Board of Directors | 4.115 selskaberFlere roller |
| Jan Anders Fredrik Lovén | Deputy Board Member | 1.897 selskaberFlere roller |
| Anna Matilda Sjödin | Deputy Board Member | 867 selskaberFlere roller |
| Jan Totte Dahlin | Deputy Board Member | 650 selskaberFlere roller |
| Magnus Ivar Thorling | Chief Auditor | 606 selskaberFlere roller |
| Viktor Elias Bergman Gullmark | Deputy Board Member | 516 selskaberFlere roller |
| Emma Maria Birgitta Wik | Deputy Board Member | 514 selskaberFlere roller |
| Mari Sinikka Kovaniemi Feldt | Deputy Board Member | 506 selskaberFlere roller |
| Emil Jonatan Jansbo | Board of Directors | 353 selskaberFlere roller |
| Ilias Georgiadis | Chairman | 241 selskaberFlere roller |
| Tomas Georgiadis | Board of Directors | 236 selskaberFlere roller |
| Mikael Ulf Robert Nicander | Board of Directors | 188 selskaberFlere roller |
| Linda Maria Strauss | Board of Directors | 170 selskaberFlere roller |
| Olina Kristina Maria Wåhlstedt | Deputy Board Member | 72 selskaberFlere roller |
| Anna Camilla Biström | Deputy Board Member | 69 selskaberFlere roller |
| Anna Carolina Maria Bjarnhagen | Deputy Board Member | 27 selskaberFlere roller |