Gubbe AB er svensk AB med hjemsted i Stockholm, som opererer i Öppna sociala insatser för äldre personer-sektoren. Stiftet i 2021 har 0 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 3,1 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 3,1 mn kr. | +18% |
| EBITDA | −0,5 mn kr. | +68% |
| Nettoresultat | −0,6 mn kr. | +67% |
| Balancesum | 2,8 mn kr. | -35% |
| Egenkapital | 0,1 mn kr. | -91% |
| Ansatte | 0 | — |
I den seneste årsrapport (2024) rapporterede Gubbe AB en omsætning på 3,1 mn kr, en stigning på 18% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 4 årsrapporter for perioden 2021 til 2024. Bundlinjen viste et underskud på 607,8 tn kr, og EBITDA-marginen lå på −17%.
Ved udgangen af 2024 udgjorde egenkapitalen 2,2% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 1 gange.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 3 105 | 2 632 | 1 914 163 | 70 |
| Personaleomkostninger | −178 | −1 369 | −1 476 031 | — |
| EBITDA | −528 | −1 637 | −2 080 505 | −897 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −0 |
| EBIT | −528 | −1 637 | −2 080 505 | −897 |
| Finansielle poster, netto | −8 | −218 | −8 436 | −34 |
| Resultat før skat | −536 | −1 855 | −2 088 941 | −931 |
| Skat | −72 | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | −608 | −1 855 | −2 088 941 | −931 |
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 2 786 | 4 279 | 270 | 270 |
| Egenkapital | 62 | 670 | 25 000 | 25 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 2 724 | 3 609 | 3 237 763 | 245 |
| Gæld i alt | — | 3 609 | 3 237 763 | 245 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (5) | ||
MI administrerende direktør | administrerende direktør | 2025 |
SC Chief Auditor | Chief Auditor | 2025 |
KM External Signatory | External Signatory | 2026 |
FC External Signatory | External Signatory | 2026 |
ES Authorized Recipient of Service | Authorized Recipient of Service | 2025 |
EM Chief Auditor | Chief Auditor | 2022 – 2024 |
SP administrerende direktør | administrerende direktør | 2022 – 2025 |
IM Authorized Recipient of Service | Authorized Recipient of Service | 2024 – 2025 |
PR Authorized Recipient of Service | Authorized Recipient of Service | 2022 – 2024 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (4) | ||
MI bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
AJ suppleant | suppleant | 2026 |
TN bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2026 |
SP suppleant | suppleant | 2025 |
KE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2025 |
PE suppleant | suppleant | 2022 – 2024 |
Ingen ejeroplysninger tilgængelige.
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Torbjörn Nordberg | Board of Directors | 13.191 selskaberFlere roller |
| Anders Jakob Lindquist | Deputy Board Member | 12.177 selskaberFlere roller |
| Sofia Charlotta Tedstedt | Chief Auditor | 62 selskaberFlere roller |
| Elin Sofia Gyllenqvist | Authorized Recipient of Service | 46 selskaberFlere roller |
| Elina Marita Öberg | Chief Auditor | 31 selskaberFlere roller |
| Karin Maria Frodé | External Signatory | 25 selskaberFlere roller |
| Frida Charlotte Stenvall | External Signatory | 25 selskaberFlere roller |
| Karl Erik Wenngren | Board of Directors | 15 selskaberFlere roller |
| Peter Ralf Mikael Toresson | Authorized Recipient of Service | 9 selskaberFlere roller |
| Ingela Marika Eriksson | Authorized Recipient of Service | 5 selskaber |