Rixile 3 AB er svensk AB med hjemsted i Stockholm, som opererer i Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner-sektoren. Stiftet i 2021 har 0 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 19,6 mn kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 0 md kr. | 0% |
| EBITDA | 0 md kr. | +11% |
| Nettoresultat | 1,3 md kr. | +77% |
| Balancesum | 5,7 md kr. | +31% |
| Egenkapital | 3,7 md kr. | +52% |
| Ansatte | 0 | — |
I den seneste årsrapport (2024) rapporterede Rixile 3 AB en omsætning på 19,6 mn kr, stort set på niveau med året før. Tallene på denne side bygger på 4 årsrapporter for perioden 2021 til 2024. Bundlinjen viste et overskud på 1,3 md kr, og EBITDA-marginen lå på 25,9%.
Ved udgangen af 2024 udgjorde egenkapitalen 64,5% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 2,4 gange.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 19 560 | 19 558 | 39 120 | 0 |
| Personaleomkostninger | −11 268 | — | — | — |
| EBITDA | 5 067 | 4 582 | 25 860 | −13 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −0 |
| EBIT | 5 067 | 4 582 | 25 860 | −13 |
| Finansielle poster, netto | 125 874 | −50 804 | −32 690 | 519 796 |
| Resultat før skat | 1 544 966 | 885 922 | 800 615 | 519 783 |
| Skat | −280 575 | −172 574 | −165 075 | −0 |
| Årets resultat | 1 264 391 | 713 348 | 635 540 | 519 783 |
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 5 714 108 | 4 352 771 | 2 964 109 | 2 913 377 |
| Egenkapital | 3 683 645 | 2 419 253 | 1 021 357 | 1 000 658 |
| Langfristet gæld | 0 | 794 873 | 1 103 669 | 467 300 |
| Kortfristet gæld | 878 539 | 440 721 | 424 359 | 1 445 419 |
| Gæld i alt | 878 539 | 1 235 594 | 1 528 028 | 1 912 719 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
SH Chief Auditor | Chief Auditor | 2023 |
TA External Signatory | External Signatory | 2022 – 2024 |
HN Chief Auditor | Chief Auditor | 2021 – 2023 |
MH External Signatory | External Signatory | 2022 – 2024 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
SJ bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
MH suppleant | suppleant | 2024 |
VE suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
UC bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2024 |
JT suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
KT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2024 |
AC suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
ES suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
AC suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
OK suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
MP bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2022 – 2024 |
PM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2024 |
JA suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
EM suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
AM suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
JE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 – 2024 |
LA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2021 |
MS suppleant | suppleant | 2021 – 2021 |
MK bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2024 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 100% | 100% | 0001 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Lars Anders Larsson | Board of Directors | 4.115 selskaberFlere roller |
| Jan Anders Fredrik Lovén | Deputy Board Member | 1.897 selskaberFlere roller |
| Anna Matilda Sjödin | Deputy Board Member | 867 selskaberFlere roller |
| Jan Totte Dahlin | Deputy Board Member | 650 selskaberFlere roller |
| Viktor Elias Bergman Gullmark | Deputy Board Member | 516 selskaberFlere roller |
| Emma Maria Birgitta Wik | Deputy Board Member | 514 selskaberFlere roller |
| Mari Sinikka Kovaniemi Feldt | Deputy Board Member | 506 selskaberFlere roller |
| Henrik Nils Gunnar Boman | Chief Auditor | 225 selskaberFlere roller |
| S Henrietta Krpuljevic Segenmark | Chief Auditor | 123 selskaberFlere roller |
| Olina Kristina Maria Wåhlstedt | Deputy Board Member | 72 selskaberFlere roller |
| Anna Camilla Biström | Deputy Board Member | 69 selskaberFlere roller |
| Mikael Halvar Larsson | External Signatory | 30 selskaberFlere roller |
| Anna Carolina Maria Bjarnhagen | Deputy Board Member | 27 selskaberFlere roller |
| Per Martin Säve Randel | Board of Directors | 23 selskaberFlere roller |
| Ulf Christopher Bley | Board of Directors | 17 selskaberFlere roller |
| Samir Jonas Pettersson | Board of Directors | 16 selskaberFlere roller |
| Johan Erik Dahlfors | Board of Directors | 10 selskaberFlere roller |
| Martin Karl Erik Janson | Board of Directors | 6 selskaberFlere roller |
| Ted Arthur Kristensson | External Signatory | 5 selskaber |
| Mats Patrik Nilsson | Chairman | 2 selskaber |