Primesource AS er norsk AS med hjemsted i Sandvika, som opererer i Konsulentvirksomhet tilknyttet informasjonsteknologi og forvaltning og drift av IT-systemer-sektoren. Stiftet i 2009 rapporterede en omsætning på 12,9 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 12,9 mill. kr. | -35% |
| EBITDA | 0,8 mill. kr. | -42% |
| Nettoresultat | 0,6 mill. kr. | -42% |
| Balancesum | 2,8 mill. kr. | -38% |
| Egenkapital | 0,1 mill. kr. | +9% |
| Ansatte | — | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Primesource AS en omsætning på 12,9 mill. kr, et fald på 35% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et overskud på 624,6k kr, og EBITDA-marginen lå på 6,3%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 4,1% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 1 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 12 914 | 19 987 | 21 097 | 23 884 | 24 998 |
| Personaleomkostninger | −270 | −263 | −310 | −253 | −266 |
| EBITDA | 811 | 1 396 | 994 | 2 211 | 1 911 |
| Af- og nedskrivninger | −0 | −0 | −0 | −0 | −0 |
| EBIT | 811 | 1 396 | 994 | 2 211 | 1 911 |
| Finansielle poster, netto | −1 | 0 | 8 | 10 | 3 |
| Resultat før skat | 810 | 1 396 | 1 001 | 2 221 | 1 914 |
| Skat | 186 | 313 | 238 | 504 | 435 |
| Årets resultat | 625 | 1 084 | 763 | 1 717 | 1 480 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 2 762 | 4 448 | 6 140 | 6 920 | 7 192 |
| Egenkapital | 113 | 103 | 118 | 105 | 112 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 2 650 | 4 345 | 6 023 | 6 815 | 7 079 |
| Gæld i alt | 2 650 | 4 345 | 6 023 | 6 815 | 7 079 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
TK administrerende direktør | administrerende direktør | 2023 |
NH administrerende direktør | administrerende direktør | 2021 – 2023 |
ST administrerende direktør | administrerende direktør | 2023 – 2023 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (3) | ||
RE bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 |
RM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2025 |
TK bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 |
NH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2025 |
LA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2021 |
ST bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 – 2023 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 33.33% | 33.33% | 2021 | |
| Selskab | 33.33% | 33.33% | 2025 | |
| Selskab | 33.33% | 33.33% | 2022 | |
| Selskab | 33.33% | 33.33% | 2021 | |
| Selskab | 33.33% | 33.33% | 2021 | |
| Selskab | 20% | 20% | 2020 | |
| Selskab | 20% | 20% | 2020 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Roar Engen | Board of Directors | 16 selskaberFlere roller |
| Tore Kristian Rasmussen | Chief Executive Officer | 7 selskaberFlere roller |
| Leif Arne Fjeldvig | Board of Directors | 4 selskaber |
| Stein Trygve Eitrheim | Chief Executive Officer | 3 selskaber |
| Rune Meireles Johansen | Board of Directors | 2 selskaber |
| Nils Hembre | Chief Executive Officer | 1 selskab |