Milrab AS er norsk AS med hjemsted i Oslo, som opererer i Detaljhandel med sportsvarer-sektoren. Stiftet i 2011 har 5 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 201,4 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 201,4 mill. kr. | -1% |
| EBITDA | −22,2 mill. kr. | +24% |
| Nettoresultat | −18,9 mill. kr. | +16% |
| Balancesum | 116,9 mill. kr. | +7% |
| Egenkapital | 52,4 mill. kr. | -26% |
| Ansatte | 5 | — |
I den seneste årsrapport (2025) rapporterede Milrab AS en omsætning på 201,4 mill. kr, et fald på 1% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 5 årsrapporter for perioden 2021 til 2025. Bundlinjen viste et underskud på 18,9 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på −11%.
Ved udgangen af 2025 udgjorde egenkapitalen 44,8% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 1,5 gange.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 201 405 | 203 674 | 210 877 | 247 146 | 267 518 |
| Personaleomkostninger | −18 873 | −20 544 | −27 866 | −28 724 | −27 724 |
| EBITDA | −22 214 | −29 099 | −44 057 | −27 283 | 23 882 |
| Af- og nedskrivninger | −1 820 | −4 659 | −13 417 | −3 617 | −609 |
| EBIT | −24 034 | −33 758 | −57 475 | −30 900 | 23 272 |
| Finansielle poster, netto | 609 | −2 101 | −2 427 | 472 | −469 |
| Resultat før skat | −23 425 | −35 859 | −59 902 | −30 428 | 22 803 |
| Skat | −4 531 | −13 345 | −6 150 | −6 684 | 4 325 |
| Årets resultat | −18 894 | −22 514 | −53 752 | −23 743 | 18 478 |
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 116 871 | 109 466 | 109 851 | 213 105 | 186 389 |
| Egenkapital | 52 407 | 71 301 | 52 873 | 106 624 | 131 075 |
| Langfristet gæld | 0 | 0 | 12 130 | 58 580 | 0 |
| Kortfristet gæld | 64 464 | 38 165 | 44 848 | 47 901 | 55 314 |
| Gæld i alt | 64 464 | 38 165 | 56 978 | 106 481 | 55 314 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
JM administrerende direktør | administrerende direktør | 2026 |
HH administrerende direktør | administrerende direktør | 2023 – 2025 |
LA administrerende direktør | administrerende direktør | 2014 – 2023 |
JW administrerende direktør | administrerende direktør | 2023 – 2023 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (2) | ||
JM bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
CM bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2024 |
EV bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 – 2024 |
LR bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2024 – 2024 |
CT bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 – 2024 |
FM bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2020 – 2023 |
LA bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 – 2024 |
RC bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2023 – 2024 |
VS bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2020 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
Widforss 1729 Ab | Selskab | 100% | 100% | 2025 |
Widforss 1729 Ab | Selskab | 100% | 100% | 2024 |
| Selskab | 1.76% | 1.76% | 2020 | |
| Selskab | 24.05% | 24.05% | 2020 | |
| Selskab | 1.53% | 1.53% | 2020 | |
| Selskab | 100% | 100% | 2021 | |
| Selskab | 1.61% | 1.61% | 2020 | |
| Selskab | 1.76% | 1.76% | 2020 | |
| Selskab | 1.61% | 1.61% | 2020 | |
| Selskab | 1.76% | 1.76% | 2020 | |
| Selskab | 5.41% | 5.41% | 2020 | |
| Selskab | 56.11% | 56.11% | 2020 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Eirik Vegem Dahle | Board of Directors | 40 selskaberFlere roller |
| Lars Raastad Holmøy | Chairman | 20 selskaberFlere roller |
| Christopher Tingvatne Langeland | Board of Directors | 16 selskaberFlere roller |
| Håkon Høst Brunsell | Chief Executive Officer | 12 selskaberFlere roller |
| Lars Andreas Grønningsæter Aglen | Chief Executive Officer | 12 selskaberFlere roller |
| Rolf Christopher Jerving | Chairman | 11 selskaberFlere roller |
| Finn Magnus Flesland Torall | Chairman | 5 selskaber |
| Vegard Sunde | Board of Directors | 5 selskaber |
| Jo Wilhelm Skybak Holmsen | Chief Executive Officer | 4 selskaber |
| Carl Martin Camilo Sjödin | Chairman | 2 selskaber |
| Johan Mikael Nilsson | Chief Executive Officer | 1 selskab |