Morescope AS er norsk AS med hjemsted i Oslo, som opererer i Dataprogrammeringstjenester-sektoren. Stiftet i 2021 har 15 medarbejdere og rapporterede en omsætning på 4,2 mill. kr i seneste årsrapport.
| Omsætning | 4,2 mill. kr. | +91% |
| EBITDA | −11,5 mill. kr. | -50% |
| Nettoresultat | −14,7 mill. kr. | -57% |
| Balancesum | 29,8 mill. kr. | +65% |
| Egenkapital | 23,4 mill. kr. | +222% |
| Ansatte | 15 | — |
I den seneste årsrapport (2024) rapporterede Morescope AS en omsætning på 4,2 mill. kr, en stigning på 91% i forhold til året før. Tallene på denne side bygger på 4 årsrapporter for perioden 2021 til 2024. Bundlinjen viste et underskud på 14,7 mill. kr, og EBITDA-marginen lå på −274%.
Ved udgangen af 2024 udgjorde egenkapitalen 78,5% af balancen, og omsætningsaktiverne dækkede den kortfristede gæld 3,1 gange.
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 4 188 | 2 190 | 931 | 25 |
| Personaleomkostninger | −9 557 | −6 539 | −2 949 | −339 |
| EBITDA | −11 475 | −7 637 | −4 223 | −561 |
| Af- og nedskrivninger | −3 660 | −1 698 | −1 | −0 |
| EBIT | −15 134 | −9 335 | −4 224 | −561 |
| Finansielle poster, netto | 475 | 14 | −35 | 0 |
| Resultat før skat | −14 659 | −9 322 | −4 259 | −561 |
| Skat | −0 | −0 | −0 | −0 |
| Årets resultat | −14 659 | −9 322 | −4 259 | −561 |
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Aktiver i alt | 29 831 | 18 061 | 9 160 | 7 942 |
| Egenkapital | 23 418 | 7 264 | 7 927 | 5 788 |
| Langfristet gæld | 0 | 7 122 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 6 011 | 3 030 | 1 233 | 2 154 |
| Gæld i alt | 6 011 | 10 152 | 1 233 | 2 154 |
28 nøgletal fra den seneste årsrapport, hver vurderet i forhold til virksomheder i samme branche.
Bruttoresultatet i forhold til omsætningen — hvor stor en del af omsætningen der er tilbage efter variable omkostninger til at dække virksomhedens faste omkostninger.
EBIT i forhold til omsætningen — den andel af omsætningen, der er tilbage som indtjening, når alle driftsomkostninger er dækket. Et centralt nøgletal for indtjeningsevnen.
Årets resultat i forhold til omsætningen — virksomhedens evne til at omsætte salg til overskud.
Årets resultat i procent af egenkapitalen — det afkast, ejerne har fået på deres investerede kapital i år.
Årets resultat i procent af de samlede aktiver — afkastet på den kapital, der arbejder i virksomheden.
Resultatet i forhold til nettoaktiverne (aktiver i alt minus samlet gæld) — evnen til at skabe indtjening alene af nettoaktivmassen.
EBIT i forhold til de samlede aktiver — virksomhedens indtjeningskraft før effekten af skat og finansiel gearing.
Viser hvor hårdt de faste omkostninger belaster bruttoresultatet — en høj kapacitetsgrad betyder, at de faste omkostninger kun tager en lille del af indtjeningen fra den primære drift.
Omsætningsaktiver i forhold til kortfristet gæld — evnen til at indfri den kortfristede gæld alene med omsætningsaktiverne. Omkring 150 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Omsætningsaktiver fratrukket varelager i forhold til kortfristet gæld — om de mest likvide aktiver alene kan dække de kortfristede forpligtelser. En værdi på 1 eller derover signalerer en sund likviditet.
Likvide beholdninger i forhold til kortfristet gæld — evnen til at betale den kortfristede gæld alene med kassebeholdningen.
Omsætningsaktiver i forhold til egenkapitalen — en indikator for balancens struktur og for virksomhedens kort- og langsigtede finansiering. Det sunde niveau er stærkt brancheafhængigt.
Anlægsaktiver i forhold til den langfristede kapital (egenkapital plus langfristede forpligtelser). Under 100 % betyder, at den langfristede kapital finansierer mere end blot anlægsaktiverne — en sundere likviditetsposition.
Pengestrømmen i forhold til resultatet — evnen til at omsætte overskud til likvide midler.
Egenkapitalen i procent af de samlede aktiver — evnen til at modstå tab. Omkring 40 % anses for tilfredsstillende i et kreditperspektiv.
Den samlede gæld i forhold til balancesummen — hvor stor en del af aktiverne der er finansieret med gæld frem for egenkapital.
Gælden i forhold til egenkapitalen — virksomhedens gearing. En højere værdi betyder større afhængighed af gældsfinansiering.
De samlede forpligtelser i forhold til egenkapitalen — om virksomheden primært drives for fremmed kapital eller for sin egen.
Resultatet i forhold til gælden — evnen til at skabe indtjening, mens der opereres med gæld.
EBITDA i forhold til gælden — hvor stor driftsindtjeningen er i forhold til at kunne betjene gælden.
Evnen til at betale renterne på virksomhedens gæld af indtjeningen.
De finansielle omkostninger i forhold til de samlede forpligtelser — den effektive rente, virksomheden betaler på sin gæld.
Afkastningsgraden minus renten på gælden. Er den positiv, tjener virksomheden på at operere med gæld; er den negativ, stilles virksomheden dårligere af gælden.
Omsætningen i forhold til de samlede aktiver — evnen til at skabe omsætning af aktivmassen.
Den samlede egenkapital i forhold til den indskudte kapital — hvordan egenkapitalen har udviklet sig fra sit udgangspunkt.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens egenkapital.
Størrelsen af årets stigning eller fald i virksomhedens gæld.
Omsætningen i forhold til varelageret — hvor mange gange om året lageret sælges og udskiftes. En lav værdi kan indikere svigtende salg eller for stort lager.
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (1) | ||
SB administrerende direktør | administrerende direktør | 2023 |
PC Contact Person | Contact Person | 2021 – 2021 |
AE administrerende direktør | administrerende direktør | 2021 – 2021 |
FM administrerende direktør | administrerende direktør | 2021 – 2023 |
| Navn | Rolle | Medlem siden |
|---|---|---|
| Nuværende (5) | ||
EH bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
CW bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2024 |
EG bestyrelsesformand | bestyrelsesformand | 2021 |
RB bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2022 |
AJ bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2023 |
PC bestyrelsesmedlem | bestyrelsesmedlem | 2021 – 2022 |
| Ejer | Type | Ejerandel | Stemmer | Registreret |
|---|---|---|---|---|
| Selskab | 1.69% | 1.69% | 2023 | |
| Selskab | 11.35% | 11.35% | 2024 | |
| Selskab | 26.94% | 26.94% | 2024 | |
| Selskab | 9.5% | 9.5% | 2024 | |
| Selskab | 1.4% | 1.4% | 2022 | |
| Selskab | 9.57% | 9.57% | 2024 | |
| Selskab | 2.07% | 2.07% | 2024 | |
| Person | 2% | 2% | 2024 | |
| Selskab | 15.89% | 15.89% | 2024 | |
| Selskab | 9.08% | 9.08% | 2024 | |
| Selskab | 2.95% | 2.95% | 2024 | |
| Person | 2.24% | 2.24% | 2024 | |
| Selskab | 2% | 2% | 2024 |
| Person | Rolle her | Andre selskaber |
|---|---|---|
| Einar Gamman | Chairman | 33 selskaberFlere roller |
| Asle Jostein Hovda | Board of Directors | 28 selskaberFlere roller |
| Andreas Ellingsen | Chief Executive Officer | 18 selskaberFlere roller |
| Eirik Hvidsten Rommetveit | Board of Directors | 18 selskaberFlere roller |
| Fátima Malam Sissé Sani | Chief Executive Officer | 13 selskaberFlere roller |
| Per Christian Bildtsén | Contact Person | 9 selskaberFlere roller |
| Sophie Bruusgaard Jewett | Chief Executive Officer | 5 selskaber |
| Roald Brekkhus | Board of Directors | 4 selskaber |
| Christine Wathne Seloter | Board of Directors | 2 selskaber |